- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- Akcyza (4)
- Ceny transferowe (10)
- CIT (32)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (17)
- Fundacje rodzinne (2)
- Gospodarka odpadami (2)
- IT dla Ciebie (5)
- JPK VAT (4)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (2)
- Ochrona środowiska (2)
- PIT (15)
- Podatek od nieruchomości (1)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (12)
- Podróże Służbowe (7)
- Polski Ład (8)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (1)
- Prawo cywilne (3)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy (4)
- Rachunek przepływów pieniężnych (3)
- Rachunkowość (1)
- Raportowanie schematów podatkowych (7)
- Rozwój osobisty (3)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (9)
- Środki Trwałe (8)
- VAT (112)
- VAT w branży budowlanej (3)
- VAT w obrocie międzynarodowym (7)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (3)
- Zarządzanie finansami (3)
- Zatrudnianie cudzoziemców (10)
- ZFŚS (3)
Aktualności podatkowe
23 lipca 2021
W okresie wakacyjnym pracownicy firm jak również ich właściciele korzystają w ramach integracji z możliwości relaksu na jednostkach wodnych, będących własnością podatników takich jak jachty, łódki czy motorówki. Część firm decyduje się również powiązać zakupiony sprzęt z prowadzoną działalnością gospodarczą poprzez świadczenie usług najmu sprzętu dla turystów. Czy to rozwiązanie łączy w sobie korzyści finansowe i podatkowe dla firmy?
więcej ›››18 lipca 2021
Okres pandemii trwający już półtora roku spowodował, że podatnicy muszą ponosić dodatkowe wydatki, aby dostosować się do przepisów w zakresie zachowania reżimu sanitarnego w firmie i zabezpieczenia pracowników. Część wydatków bez wątpliwości może stanowić koszty uzyskania przychodu w firmie (m.in. testy na COVID czy zwrot wydatków za pracę zdalną) ale co z mniej typowymi? Każda firma ma inną specyfikę i przypadki wydatków, które ze względu na nową materię wywołują obawy jak je potraktować.
więcej ›››18 lipca 2021
Przepisy podatkowe nie zakazują dokonywania zmian stawek amortyzacyjnych w trakcie użytkowania środka trwałego w odniesieniu do przyszłych rozliczeń podatkowych. Podatnicy mogą je zmieniać w wybranym przez nich okresie, także w roku, w którym ponieśli stratę podatkową, tak aby odpisy amortyzacyjne nie wpływały na wysokość zobowiązania. A co z sytuacjami, kiedy podatnik chciałby dokonać zmiany odpisów amortyzacyjnych do okresów przeszłych tj. za lata ubiegłe?
więcej ›››18 lipca 2021
Wiele spółek kapitałowych na rynku podejmuje decyzje o braku wypłaty wynagrodzenia dla członków zarządu w sytuacji, kiedy są nimi udziałowcy spółki. Sytuacja ta jest zrozumiała przy nowopowstałych podmiotach z niewielkim kapitałem i zyskami. Ale co później, czy taka sytuacja jest możliwa do utrzymania również w następnych latach bez niekorzystnych skutków podatkowych dla spółki?
więcej ›››11 lipca 2021
Przedsiębiorcy, którzy otrzymali subwencje z PFR od roku zadawali sobie pytanie co z kwotą umorzonej subwencji. Czy rozpoznawać przychód na zasadach ogólnych, tak jak ma to miejsce przy innych umorzeniach zobowiązań? Pod koniec czerwca Ministerstwo Finansów zasygnalizowało, że będzie zwalniać przedsiębiorców z konieczności opodatkowania umorzonej części subwencji.
więcej ›››11 lipca 2021
Przedsiębiorcy w Polsce od kilku lat są ograniczeni limitem w zakresie realizacji transakcji gotówkowych do kwoty 15 tyś. złoty, jeśli chcą dany wydatek zakwalifikować do kosztów podatkowych. Jednak pojawiają się pytania czy można dzielić płatności na gotówkowe i przelewowe przy dużych transakcjach? Czy fiskus nadal traktuje transakcje w sposób niejednoznaczny?
więcej ›››11 lipca 2021
Wygenerowana przez podatnika strata podatkowa wiąże się z możliwością wykorzystania jej w przyszłości poprzez obniżenie podstawy opodatkowania w roku, w którym podatnik uzyskał dochód. Jednak czy księgi podatkowe ze stratą przechowuje się według zasady ogólnej przez okres 5 lat do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego?
więcej ›››4 lipca 2021
Przy wypłacie należności na rzecz zagranicznego kontrahenta podatnik powinien nadzorować właściwe wypełnienie obowiązków w zakresie raportowania schematów podatkowych (MDR). Obowiązki te uzależnione są także od roli pełnionej w ramach danego schematu (promotor, korzystający, wspomagający) oraz wystąpienia określonych kryteriów na gruncie przepisów dotyczących MDR (kryterium kwalifikowanego korzystającego oraz kryterium transgraniczne).
więcej ›››4 lipca 2021
Przedsiębiorcy wchodzą w nowy etap korespondencji z instytucjami publicznymi. E-doręczenia wchodzą w życie w dniu 1 lipca 2021 r na mocy ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych . Natomiast od 1 października 2021 r. przedsiębiorcy wpisani do CEiDG i KRS będą zobowiązani do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych i przyporządkowania do niego skrzynki doręczeń. Adres do e-doręczeń zostanie wpisany do nowego rejestru publicznego – bazy adresów elektronicznych.
więcej ›››4 lipca 2021
Od lat podatnicy będący osobami fizycznymi mają wątpliwości jak organy podatkowe potraktują przez nich świadczenie usług najmu posiadanych nieruchomości. Czy mogą opodatkować w ramach ryczałtu czy według skali podatkowej a może jest to już prowadzenie działalności gospodarczej? Z pomocą podatnikom przychodzi niedawno opublikowana Uchwała NSA z 24.5.2021 r., II FPS 1/21.
więcej ›››

Data aktualizacji: 2023-06-07