- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- BHP (1)
- Branża budowlana i deweloperska (2)
- Ceny transferowe (9)
- CIT (27)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (12)
- Gospodarka odpadami (14)
- Inwentaryzacja (1)
- IT dla Ciebie (8)
- JPK VAT (2)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (3)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (14)
- PIT (30)
- Podatek od nieruchomości (2)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (13)
- Podróże Służbowe (5)
- Polski Ład (11)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (8)
- Prawo cywilne (7)
- Rachunkowość (5)
- Raportowanie schematów podatkowych (5)
- Rozwój osobisty (12)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (8)
- Środki Trwałe (13)
- VAT (86)
- VAT dla Lasów Państwowych (1)
- VAT w branży budowlanej (2)
- VAT w obrocie międzynarodowym (8)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (1)
- Zarządzanie i rozwój (2)
- Zatrudnianie cudzoziemców (11)
- ZFŚS (3)
Aktualności podatkowe
18 listopada 2022
W 2022 roku, ze względu na toczącą się wojnę w Ukrainie, obserwujemy na terenie Polski stacjonowanie większej ilości wojsk NATO, co będzie również kontynuowane w 2023 roku. W związku z tym polskie firmy rozwijają współpracę z jednostkami wojskowymi w zakresie świadczenia im usług i dostaw towarów.
więcej ›››18 listopada 2022
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z pomocy publicznej w ciągu ostatnich kilku lat powinni sprawdzić czy nie przekroczyli limitów wskazanych w walucie euro. Limit pomocy de minimis nie dotyczy tylko jednego roku podatkowego. więcej ›››
18 listopada 2022
Przedsiębiorcy coraz częściej promują aktywność sportową pracowników łącząc ją z celem reklamowym swojej firmy. Firmy powinny ocenić tę formę wsparcia pracowników pod kątem skutków w podatku VAT, PIT i CIT. Znaczenie ma również, z jakich źródeł finansowane są maratony czy inne imprezy sportowe, tj., czy ze środków obrotowych czy środków funduszu specjalnego, gdyż działalność socjalna może obejmować między innymi działalność sportowo-rekreacyjną. W pojęciu tym mieści się udział w turnieju sportowym, wobec czego pracodawca może sfinansować koszt opłat startowych w zawodach sportowych.
więcej ›››13 listopada 2022
Okres przedświąteczny to dla wielu przedsiębiorców czas promocji, rabatów. Świąteczne akcje sprzedażowe mają na celu uatrakcyjnienie zakupu danych towarów a wartość nagród zwykle nie przekracza 200 zł, dzięki temu można skorzystać z ulg podatkowych. Są to np. drobne gadżety reklamowe i promocyjne (np. kalendarze, upominki i drobne prezenty). Zasadą jest, że reklama i promocja skierowane są do faktycznych bądź potencjalnych odbiorców (posiadają ogólny, anonimowy, powszechny charakter), w celu zachęcenia ich do dokonania zakupu.
więcej ›››13 listopada 2022
Ustawa o podatku VAT wprowadza rozróżnienie w stawkach VAT dla lokali mieszkalnych - podstawowa to stawka 8% zaś stawka 23% pojawia się po przekroczeniu określonego w ustawie metrażu lokalu. Przy ustalaniu powierzchni lokali mieszkalnych do celów sprzedaży podatnik powinien uwzględniać powierzchnię lokalu mieszkalnego jako powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się bezpośrednio w tym lokalu mieszkalnym, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora. Może zaistnieć sytuacja, w której sama powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie będzie przekraczać 150 m.kw., ale wraz z pomieszczeniem przynależnym (komórką lokatorską lub garażem) przekroczy 150 m.kw. Ma to duże znaczenie dla stawki VAT ustalanej przy wystawianej fakturze.
więcej ›››13 listopada 2022
Podatnicy posiadają środki trwałe w swoich działalnościach gospodarczych, którym w wyniku modernizacji nadawane są nowe cechy użytkowe, które mogą zmieniać ich przeznaczenie. Powoduje to przekwalifikowanie do innej grupy klasyfikacji środków trwałych a w konsekwencji również skutki podatkowe w postaci np. zmiany stawki amortyzacyjnej. Zaktualizowany środek trwały należy traktować analogicznie jak wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych po raz pierwszy i rozpocząć jego amortyzację według nowych zasad od następnego miesiąca po ujęciu w ewidencji zmiany kwalifikacji tego środka trwałego.
więcej ›››7 listopada 2022
Podatnicy, którzy sprzedali lokale mieszkalne w ramach majątku osobistego przed upływem 5 lat od ich nabycia i chcą skorzystać z ulgi mieszkaniowej w podatku PIT, mają 3 lata licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, na wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe. Warto sprawdzić, czy w 2022 roku nie upływa okres trzech lat czy może jeszcze poniesione w 2023 roku wydatki będą mogłyby być zakwalifikowane do ulgi.
więcej ›››7 listopada 2022
Od początku 2023 roku wszyscy właściciele lokali mieszkalnych, które przeznaczają lokale na wynajem będą objęci opodatkowaniem w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nie będzie już możliwości rozliczenia według skali podatkowej z uwzględnieniem kosztów amortyzacji lokali. W związku z tą zmianą na niekorzyść, właściciele lokali mieszkalnych muszą sprawdzić zapisy umów z najemcami. Może się okazać, że oprócz czynszu będą musieli opodatkować zwracane koszty mediów, jeśli odpowiednio nie wyodrębnią ich w umowie.
więcej ›››7 listopada 2022
Waluta wirtualna coraz częściej jest stosowana przez przedsiębiorców w ramach zapłaty za transakcje. Została ona zdefiniowana w ustawie z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2022 r. poz. 593). Jest ona rozumiana jako cyfrowe odwzorowanie wartości oraz wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego.
więcej ›››2 listopada 2022


Data aktualizacji: 2023-02-06