- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- BHP (1)
- Branża budowlana i deweloperska (2)
- Ceny transferowe (9)
- CIT (27)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (12)
- Gospodarka odpadami (14)
- Inwentaryzacja (1)
- IT dla Ciebie (8)
- JPK VAT (2)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (3)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (14)
- PIT (30)
- Podatek od nieruchomości (2)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (13)
- Podróże Służbowe (5)
- Polski Ład (11)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (8)
- Prawo cywilne (7)
- Rachunkowość (5)
- Raportowanie schematów podatkowych (5)
- Rozwój osobisty (12)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (8)
- Środki Trwałe (13)
- VAT (86)
- VAT dla Lasów Państwowych (1)
- VAT w branży budowlanej (2)
- VAT w obrocie międzynarodowym (8)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (1)
- Zarządzanie i rozwój (2)
- Zatrudnianie cudzoziemców (11)
- ZFŚS (3)
Aktualności podatkowe
11 września 2022
Od początku roku polscy podatnicy (rezydenci podatkowi) muszą szczególnie zwracać uwagę na typy płatności dokonywane na rzecz zagranicznych podmiotów powiązanych dla potrzeb kalkulacji limitu 2.000.000 zł, o którym mowa w art. 26 ust. 1 i 2e ustawy CIT i ewentualnego płacenia podatku od nadwyżki wypłat z tytułu dywidend czy należności licencyjnych ponad ten limit. Występuje tu tzw. mechanizm pay&refund czyli zapłata podatku a później możliwy jego zwrot po złożeniu wniosku do organu podatkowego.
więcej ›››11 września 2022
Coraz więcej przedsiębiorców dokonujących obrotu detalicznego stosuje kasy on-line i zamierza przejść na system elektronicznego dostarczania paragonów klientom. Należy pamiętać, że stosowanie przesyłu elektronicznego wymaga uprzedniej akceptacji przez odbiorcę dla takiego sposobu przekazywania tych dokumentów. Jednocześnie nie istnieją żadne szczególne wymogi dotyczące samej formy i treści akceptacji wysyłania, w tym udostępniania paragonów w formie elektronicznej. Szczegółowe kwestie w zakresie sposobu wyrażenia lub cofnięcia zgody przez odbiorcę pozostają w gestii stron i stanowią element umowy przez nie zawartej.
więcej ›››11 września 2022
Spółki, które weszły na estoński CIT w trakcie 2022 roku muszą zamknąć księgi rachunkowe na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego wejście w zryczałtowany podatek. Wątpliwości pojawiają się w temacie sprawozdania finansowego za niepełny rok, czy trzeba je tworzyć za dwa okresy w tym nietypowym roku? Czy może sporządzić i złożyć do KRS tylko tzw. roczne sprawozdanie finansowe? więcej ›››
4 września 2022
Spółki, które wybrały opodatkowanie estońskim CIT w 2022 roku dokonują w wielu przypadkach wypłat zaliczek na poczet dywidendy swoim udziałowcom. W standardowej sytuacji rozliczenie pomiędzy spółką a jej udziałowcami z tytułu wypłaty dywidendy w danym roku obrotowym następuje po zakończeniu danego roku. Niemniej jednak kodeks spółek handlowych umożliwia wypłaty zaliczek na poczet dywidendy na rzecz udziałowców w ciągu roku. Estoński CIT również nie wyłącza możliwości wynikających z ksh czy też z umowy spółki, takich jak np. wypłata zaliczek na poczet zysku. Każda zaliczka wypłacona udziałowcowi lub akcjonariuszowi powinna zostać objęta późniejszą uchwałą o podziale zysku, w przeciwnym przypadku będzie ona podlegać zwrotowi do spółki.
więcej ›››4 września 2022
Wiele firm w bieżącym roku korzysta z możliwości zawieszenia działalności w okresach, w których nie będzie jej prowadzić lub jest to to działalność sezonowa, głównie ze względu na brak konieczności zapłat składek ZUS. Przedsiębiorca w okresie zawieszenia działalności gospodarczej ma m.in. prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Zawieszenie działalności gospodarczej samo w sobie nie stanowi zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej przez podatnika.
więcej ›››4 września 2022
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadziła szereg ulg i preferencji podatkowych, które wymagają indywidualnej analizy z punktu widzenia ich ograniczeń. Przykładowo, zastosowanie ulgi dla młodych wpływa na koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami, a także z innych tytułów, do których stosuje się koszty uzyskania przychodów według normy 50%.
więcej ›››28 sierpnia 2022
Pakiety medyczne stanowią jedno z podstawowych świadczeń socjalnych oferowanych pracownikom jak i współpracującym na podstawie umów cywilnoprawnych czy B2B. Mają one niekiedy charakter częściowo odpłatny przez korzystającego. Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem pracownika jest wówczas różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, a odpłatnością przez niego ponoszoną. Tak jest w przypadku, gdy obie strony - pracodawca i podwładny wspólnie ponoszą koszt danego świadczenia. Przychodem pracownika jest ta jego część, którą pokrył pracodawca.
więcej ›››28 sierpnia 2022
Po okresie pandemii więcej pracowników, ale również członków zarządu jak i przedsiębiorców udaje się w podróże służbowe krajowe i zagraniczne. Przy ponoszonych wydatkach ubezpieczeniowych w podróżach należy pamiętać o ich właściwej klasyfikacji podatkowej.
więcej ›››28 sierpnia 2022
Karty paliwowe to jedno z podstawowych narzędzi przy eksploatacji aut dla przedsiębiorców, które zapewnia bezgotówkowe tankowanie paliwa. Podatkowo, mimo wydania w lutym 2021 roku przez Ministerstwo Finansów interpretacji ogólnej o nr PT9.8101.3.2020 w sprawie prawidłowego kwalifikowania dla celów podatku od towarów i usług transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych, stosowanie stawki 23% i odliczenie VAT nadal budzi wątpliwości.
więcej ›››19 sierpnia 2022
Podatnicy szukając oszczędności podatkowych, decydują się na zakup lub leasing pojazdów, z których będzie im przysługiwało pełne odliczenie VAT. Związane są z tym zakupem obowiązki dokumentacyjne, które powinny być zrealizowane w odpowiednim czasie. Dokonanie obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z tytułu poniesienia takich wydatków jest prawem podatnika, z którego to prawa podatnik może, lecz nie musi skorzystać. Jeżeli podatnik chce z powyższego prawa skorzystać powinien być w posiadaniu stosownych dokumentów (zaświadczenia i adnotacji w dowodzie rejestracyjnym), które by to prawo do odliczenia potwierdzały.
więcej ›››

Data aktualizacji: 2023-02-06