- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- BHP (1)
- Branża budowlana i deweloperska (2)
- Ceny transferowe (9)
- CIT (27)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (12)
- Gospodarka odpadami (14)
- Inwentaryzacja (1)
- IT dla Ciebie (8)
- JPK VAT (2)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (3)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (14)
- PIT (30)
- Podatek od nieruchomości (2)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (13)
- Podróże Służbowe (5)
- Polski Ład (11)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (8)
- Prawo cywilne (7)
- Rachunkowość (5)
- Raportowanie schematów podatkowych (5)
- Rozwój osobisty (12)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (8)
- Środki Trwałe (13)
- VAT (86)
- VAT dla Lasów Państwowych (1)
- VAT w branży budowlanej (2)
- VAT w obrocie międzynarodowym (8)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (1)
- Zarządzanie i rozwój (2)
- Zatrudnianie cudzoziemców (11)
- ZFŚS (3)
Aktualności podatkowe
19 sierpnia 2022
Od 2022 roku został wprowadzony do ustawy CIT nowy podatek od tzw. przerzuconych dochodów. Zgodnie z art. 24aa ust. 1 ustawy o CIT podatek od spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1, z tytułu przerzuconych dochodów wynosi 19%. Z uzasadnienia do wprowadzanych od 1 stycznia 2022 r. zmian wynika, że nowo dodany przepis ma na celu wyeliminować możliwość uzyskania korzyści podatkowej poprzez schematy podatkowe, których celem jest transfer dochodów do jurysdykcji podatkowej o znikomej efektywnej stawce opodatkowania. Dotyczy to przede wszystkim podmiotów, uzyskujących dochody z wartości niematerialnych i prawnych.
więcej ›››19 sierpnia 2022
Transakcje towarowe wewnątrzunijne wymagają od podatników dokładnego przeanalizowania całego łańcucha dostaw i zasad organizacji transportu, praktyka ta trwa już od wielu lat. Od 1 października 2021 r. w ramach pakietu Slim VAT 2 w art. 22 ustawy VAT wprowadzono co prawda drobne modyfikacje przepisu - zmiany te jednak nie miały merytorycznego charakteru. Potwierdziły praktykę przypisania transportu do pierwszej bądź ostatniej dostawy w łańcuchu w przypadku, gdy transportującym/wysyłającym towary jest odpowiednio pierwszy lub ostatni podmiot w łańcuchu.
więcej ›››7 sierpnia 2022
Ulga na zabytki jako nowa ulga podatkowa jest możliwa do zastosowania przez przedsiębiorców jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Z nowej ulgi korzystają nie tylko ci, którzy w 2022 roku kupili i odrestaurowują zabytek. Mają do niej prawo także osoby, które są współwłaścicielami, a zarazem mieszkańcami zabytkowej kamienicy. Ulga na zabytki jest skierowana do właścicieli lub współwłaścicieli nieruchomości zabytkowych, którzy są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych i opłacają podatek według skali podatkowej, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
więcej ›››7 sierpnia 2022
Transakcje wewnątrzwspólnotowe wymagają zachowania szczególnej ostrożności w zakresie udokumentowania przemieszczenia towarów do innego kraju UE. W sytuacji, kiedy dokument przewozowy, o którym mowa w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT nie będzie jednoznacznie potwierdzał dostarczenia towarów do kontrahenta w innym kraju UE (np. dokument przewozowy nie będzie zawierał wszystkich wskazanych podpisów, będzie dotyczył tylko części drogi) lub podatnik nie będzie posiadać go w ogóle, wówczas podatnik może posłużyć się również innymi dowodami wskazującymi, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa (zgodnie z dyspozycją art. 42 ust. 11 ustawy o VAT).
więcej ›››7 sierpnia 2022
Druga połowa 2022 roku dla przedsiębiorstw mających powiązania z innymi firmami to ostatni moment na dokonanie weryfikacji czy mają one do zrealizowania obowiązki dokumentacyjne tj. sporządzenie lokalnej dokumentacji lub niekiedy grupowej dokumentacji cen transferowych za 2021 rok (tzw. Master File). W dokumentacji Master File uwzględniane są wyłącznie podmioty powiązane dla których jest sporządzane skonsolidowane sprawozdanie finansowe, których skonsolidowane przychody przekroczyły w poprzednim roku obrotowym kwotę 200 000 000 zł lub jej równowartość. Podmiot zwolniony z obowiązku przygotowania lokalnej dokumentacji cen transferowych, nie jest zobowiązany do sporządzenia grupowej dokumentacji cen transferowych Aby przygotować dokumentację grupową trzeba posiadać dane od podmiotów powiązanych również zagranicznych, które często mają inne terminy ustawowe na przygotowanie danych finansowych.
więcej ›››31 lipca 2022
W ramach Polskiego ładu od stycznia 2022 roku został wprowadzony do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatek minimalny z płatnością przypadającą na termin złożenia zeznania CIT. Obejmuje on spółki i grupy kapitałowe. Ustawodawca wprowadzając mechanizm minimalnego podatku dochodowego, z jednej strony dostrzegł problem agresywnych optymalizacji podatkowych, ale z drugiej strony również różnorodność sytuacji, w których mogą znaleźć się podatnicy. Skutkiem tego było wprowadzenie zwolnienia, o którym mowa w art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT. Jeśli dana grupa, jako całość, uzyskuje określony przez ustawodawcę poziom dochodowości, nie ma podstaw do objęcia podatkiem minimalnym podmiotów, które należą do tej grupy, a które nie uzyskały współczynnika dochodu w odniesieniu do przychodów powyżej 1% lub które wykazały stratę ustaloną zgodnie z art. 24ca ust. 1 i ust. 2 Ustawy CIT.
więcej ›››31 lipca 2022
Sprzedaż wysyłkowa do polskich konsumentów najczęściej związana jest z prowadzeniem kasy fiskalnej i rozliczaniem obrotu poprzez wydawanie paragonów. Jednak część przedsiębiorców nadal korzysta ze zwolnień wynikających z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r., poz. 2442).
więcej ›››31 lipca 2022
Zmiany podatkowe wprowadzone w 2022 roku dotyczą m.in. modyfikacji zasad wyliczania kosztów finansowania dłużnego z punktu widzenia limitu ujęcia w kosztach podatkowych. W związku z nowym brzmieniem art. 15c ustawy o CIT oraz zakresem jego stosowania powstała wątpliwość w jaki sposób obliczać koszty finansowania dłużnego, które stanowią koszty uzyskania przychodów w podatku CIT. Nie wprowadzono przepisu przejściowego co oznacza, że również koszty finansowania wynikające z dotychczas zawartych umów pożyczek/kredytów od 2022 r. podlegają nowym limitom.
więcej ›››22 lipca 2022
Spółki osobowe takie jak jawna, cywilna czy partnerska nie są podatnikami podatku dochodowego a ich wyniki są podstawą do dokonywania rozliczeń podatkowych przez ich wspólników. Nieco inaczej wygląda u nich temat stosowania amortyzacji podwyższonej czy indywidualnej niż w spółkach kapitałowych. Co prawda przepisy ustaw podatkowych nie nakazują przeprowadzania okresowej weryfikacji stawek podatkowych, jak ma to miejsce w przypadku ustawy o rachunkowości, to jednak jednostki stosujące przepisy ustawy o PIT powinny w celach optymalizacji podatkowej analizować możliwości zarówno podwyższenia, jak i obniżenia stawek amortyzacyjnych w amortyzacji podatkowej środków trwałych.
więcej ›››22 lipca 2022
Pracownicy, którzy otrzymali wypowiedzenie od swojego pracodawcy niekiedy decydują się na rozpoczęcie procesu sądowego przeciwko pracodawcy o przywrócenie do pracy i zasądzenie wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Jeśli sąd przyzna rację byłemu pracownikowi pojawia się wątpliwość czy wypłata świadczeń będzie opodatkowana czy zwolniona. Jest to szczególnie istotne w obliczu zmian podatkowych, które nastąpiły od 1 lipca. Pracodawca musi ocenić swoją rolę jako ewentualnego płatnika podatku.
więcej ›››

Data aktualizacji: 2023-02-06