- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- BHP (1)
- Branża budowlana i deweloperska (2)
- Ceny transferowe (9)
- CIT (27)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (12)
- Gospodarka odpadami (14)
- Inwentaryzacja (1)
- IT dla Ciebie (8)
- JPK VAT (2)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (3)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (14)
- PIT (30)
- Podatek od nieruchomości (2)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (13)
- Podróże Służbowe (5)
- Polski Ład (11)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (8)
- Prawo cywilne (7)
- Rachunkowość (5)
- Raportowanie schematów podatkowych (5)
- Rozwój osobisty (12)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (8)
- Środki Trwałe (13)
- VAT (86)
- VAT dla Lasów Państwowych (1)
- VAT w branży budowlanej (2)
- VAT w obrocie międzynarodowym (8)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (1)
- Zarządzanie i rozwój (2)
- Zatrudnianie cudzoziemców (11)
- ZFŚS (3)
Aktualności podatkowe
22 lipca 2022
Przedsiębiorstwa realizując dłuższe prace remontowe w swoich składnikach majątku trwałego niekiedy decydują się na rozliczenie ich w czasie, tak jak wskazuje ustawa o rachunkowości. Wątpliwości jednak powstają w zakresie ujęcia podatkowego, co do rozliczenia remontów w czasie. Przyjęta przez podatnika polityka rachunkowości nakazująca rozliczać w czasie wydatki remontowe dotyczące posiadanych składników majątku przez z góry prognozowany okres decydować może o sposobie ujęcia tych wydatków z punktu widzenia podatkowego.
więcej ›››15 lipca 2022
Ukryta dywidenda to temat wywołujący kontrowersje wśród przedsiębiorstw, gdyż jak się okazuje może objąć większość spółek. Przepisy regulujące ograniczanie generowania sztucznych kosztów uzyskania przychodu w postaci wypłaty tzw. „ukrytej dywidendy”, w tym art. 16 ust. 1 pkt 15b i art. 16 ust. 1d i 1e ustawy o CIT, miały wejść w życie dopiero od 1 stycznia 2023 r.
więcej ›››15 lipca 2022
Podatnicy wystawiający faktury mają niekiedy klientów, którzy posiadają oddziały z innymi adresami prowadzenia działalności gospodarczej niż wskazana w KRS czy CEiDG siedziba. Pojawia się w związku z tym problem jak określać ich dane na fakturze z punktu widzenia adresu i nazwy, szczególnie jeśli płatnikiem jest oddział a nie centrala. Ma to tym bardziej istotne znaczenie w sytuacji, kiedy sprzedawca zdecyduje się stosować KSeF i umieszczać swoje faktury na ministerialnej platformie.
więcej ›››15 lipca 2022
Podatnicy w 2022 roku mogą po raz pierwszy skorzystać z nowych ulg wprowadzonych ustawą Polski Ład. Wśród nich jest również tzw. ulga na robotyzację, mająca na celu zachęcenie polskich przedsiębiorstw do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promocji rozwoju robotyzacji przemysłowej i wsparcie transformacji cyfrowej. Ulga na robotyzację to rozwiązanie czasowe, z którego przedsiębiorcy skorzystają wyłącznie wówczas, gdy w latach podatkowych 2022 - 2026 poniosą wydatki na tzw. robotyzację.
więcej ›››8 lipca 2022
Po ogłoszeniu przez Ministra Zdrowia zakończenia stanu pandemii i wejścia w stan zagrożenia epidemicznego część ulg podatkowych wygasła, warto więc sprawdzić, czy pojawiają się obowiązki związane z dawnymi podatkami, np. podatkiem od nieruchomości komercyjnych. W związku z sytuacją spowodowaną COVID-19 podatnicy CIT i PIT zostali zwolnieni z podatku od przychodów z budynków za okres od 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym został odwołany stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19. Od czerwca br. wrócił więc obowiązek zapłaty podatku od przychodów z budynków.
więcej ›››8 lipca 2022
Instytucja tzw. ulgi za złe długi uregulowana została w art. 89a VATU. Podatnik - wierzyciel może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona.
więcej ›››8 lipca 2022
Polscy podatnicy otrzymujący dywidendy od podmiotów z innych krajów muszą zwrócić uwagę na możliwe potrącenia podatku od wypłacanego zysku i jego ewentualne rozliczenie w Polsce. Zależnie od kraju, w którym ma siedzibę podmiot wypłacający dywidendę inne dokumenty potwierdzające rozliczenie powinien otrzymać polski podatnik. Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych w oparciu o system przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów.
więcej ›››1 lipca 2022
Podatnicy, którzy wybrali na 2022 rok opodatkowanie estońskim CIT muszą analizować zarówno wydatki, które ponoszą z punktu widzenia ich opodatkowania jak również weryfikować wpływy środków pieniężnych, które uzyskują, które kwalifikowane są do przychodów z pasywnych źródeł.
więcej ›››1 lipca 2022
Od 1 lipca 2022 roku przedsiębiorcy odczuwają zmiany w zakresie ujmowania składki zdrowotnej wynikające ze znowelizowanych przepisów podatkowych. Zapłacona składka zdrowotna może obniżyć częściowo dochód w podatku liniowym lub przychód u ryczałtowca. Warto zastanowić się czy w okresie wakacyjnym kontynuować czy może zawiesić działalność. Nadal zaprzestanie lub zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej sprawia, że ta działalność nie może być tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego (art. 13 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
więcej ›››1 lipca 2022
Umowy leasingowe najczęściej dają możliwość wykupu przedmiotu leasingu po ich wygaśnięciu. Opcja wykupu przedmiotu umowy leasingu operacyjnego jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może skorzystać, ale nie musi. Należy więc przyjąć, że wykup przedmiotu leasingu, jest odrębną czynnością, dostawą towaru niezwiązaną z samą umową leasingu.
więcej ›››

Data aktualizacji: 2023-02-06