- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
KATEGORIE SZKOLEŃ
- BHP (1)
- Branża budowlana i deweloperska (2)
- Ceny transferowe (9)
- CIT (27)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (12)
- Gospodarka odpadami (14)
- Inwentaryzacja (1)
- IT dla Ciebie (8)
- JPK VAT (2)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (3)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (14)
- PIT (30)
- Podatek od nieruchomości (2)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (13)
- Podróże Służbowe (5)
- Polski Ład (11)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (8)
- Prawo cywilne (7)
- Rachunkowość (5)
- Raportowanie schematów podatkowych (5)
- Rozwój osobisty (12)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (8)
- Środki Trwałe (13)
- VAT (86)
- VAT dla Lasów Państwowych (1)
- VAT w branży budowlanej (2)
- VAT w obrocie międzynarodowym (8)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (1)
- Zarządzanie i rozwój (2)
- Zatrudnianie cudzoziemców (11)
- ZFŚS (3)
Aktualności podatkowe
24 czerwca 2022
Część przedsiębiorców będących aktywnymi podatnikami VAT zaczęło testować Krajowy System Faktur i wprowadzać do niego swoje faktury sprzedażowe. Jest to możliwe na podstawie ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2076), którą wprowadzono zmiany do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.) w zakresie utworzenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
więcej ›››24 czerwca 2022
Otrzymanie spadku lub darowizny to temat wymagający przeanalizowania jego skutków podatkowych. Ustawodawca przewidział w podatku od spadków i darowizn, sytuację, w której podatnik może skorzystać z ulgi lub zwolnienia tylko w sytuacji spełnienia określonych kryteriów. Co do zasady, zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych m.in. przez rodzeństwo i zstępnych, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Nie oznacza to jednak, że w przypadku otrzymania spadku od innych krewnych typu wujek, czy dalsi krewni można zastosować to samo rozwiązanie.
więcej ›››24 czerwca 2022
Firmy oferujące lokale użytkowe i mieszkalne na najem, w celu przygotowania tych lokali pod wynajem urządzają je wstawiając tam meble biurowe, ale także dekorują np. obrazami, porcelaną czy kwiatami w donicach ponosząc tym samym wydatki niekiedy o większej wartości, jeśli standard obiektu ma być wysoki. W dobie dużej konkurencyjności na rynku przygotowanie dekoracji / właściwego designu jest naturalnym wymogiem rynku, odpowiadającym oczekiwaniom klientów. Czy wydatki na część wizualną lokalu traktować jako środki trwałe czy wyposażenie?
więcej ›››19 czerwca 2022
Wskutek zmian w ramach ustawy Polski Ład 2.0 podatnicy, którzy aktualnie rozliczają się na zasadach ryczałtowych wyjątkowo, bo tylko w tym roku, zyskają możliwość zmiany opodatkowania pomiędzy 1 lipca a 22 sierpnia. Oznacza to, że będą mogli przez pierwszą połowę roku być opodatkowani w formie ryczałtu, a drugą połowę wg skali podatkowej. W takiej sytuacji będą oni mogli prowadzić księgi przez pół roku w taki sposób, w jaki wybrali na początku roku (ryczałt), a drugie pół roku będą mogli prowadzić je na podstawie zmiany, której dokonali, czyli na skali. Podatnicy, którzy zdecydują się zmienić w drugiej połowie roku formę opodatkowania będą zobligowani do złożenia oświadczenia o zmianie formy opodatkowania.
więcej ›››19 czerwca 2022
W ramach zmian w Polskim Ładzie 2.0 od 1 lipca 2022 roku zostanie uchylona tzw. ulga dla klasy średniej i zastąpiona stawką podatku 12%. Czerwiec jest więc ostatnim miesiącem jej stosowania przez płatników. Warto więc sprawdzić czy jej rozliczenie było dokonane w sposób prawidłowy, szczególnie jeśli pracownik oprócz przychodów ze stosunku pracy osiągniętych w Polsce, również osiągnął przychody za pracę za granicą w ramach oddelegowania.
więcej ›››19 czerwca 2022
W obrocie gospodarczym zdarzają się sytuacje, kiedy klient zrezygnuje z realizacji zamówienia i nie odbierze faktury. Wówczas sprzedawca, jeśli wystawił już dokument sprzedaży zastanawia się jak właściwie rozliczyć transakcję, która nie została dokonana. Anulacja faktury nadal jest możliwa. Organy podatkowe oraz sądy administracyjne dopuszczają w drodze wyjątku anulowanie faktury sprowadzające się do przekreślenia oryginału i kopii faktury oraz dokonaniu adnotacji uniemożliwiającej ich powtórne wykorzystanie.
więcej ›››12 czerwca 2022
Osoby fizyczne, które osiągały dochody za granicą, powinny zwrócić uwagę czy nie otrzymały na rachunek bankowy zwrotów podatków z pracy za granicą. Część tych zwrotów należy wykazać w polskim zeznaniu podatkowym. Odzyskiwanie zwrotu podatku z zagranicy trwa ok. 3-5 miesięcy - w zależności od kraju oraz urzędu. Urzędy przesyłają zwrot podatku - w zależności od złożonej dyspozycji - na konto walutowe lub czekiem (na podany przez podatnika adres), który należy zrealizować.
więcej ›››12 czerwca 2022
Podatnicy VAT w sytuacji, kiedy planują wystawienie faktury korygującej muszą najpierw dokonać uzgodnienia jej treści, wysokości i formy rozliczenia z nabywcą. Warto pamiętać, iż w przypadku wystawiania korekty faktury w Krajowym Systemie Faktur (KSeF) ustawodawca odstąpił od konieczności posiadania przez przedsiębiorcę dokumentów potwierdzających dokonanie uzgodnienia warunków korekty z nabywcą. A to oznacza, że sprzedawca ma prawo zaksięgować korektę in minus faktury ustrukturyzowanej w ewidencjach VAT sprzedaży i pomniejszyć VAT należny w miesiącu wystawienia korekty bez dokonywania uzgodnień.
więcej ›››12 czerwca 2022
Przedsiębiorcy w coraz większym zakresie stawiają na rozwój i edukację nie tylko kadry pracowników, ale również swój jako reprezentantów i właścicieli firm. Kadra zarządcza w spółkach to z założenia menadżerowie o odpowiednich kwalifikacjach, to samo powinno więc dotyczyć osób samodzielnie prowadzących działalności gospodarcze.
więcej ›››3 czerwca 2022
Podatnicy, którzy przekraczają progi ustawowe w transakcjach z podmiotami powiązanymi i nie korzystają ze zwolnień w zakresie dokumentacji, przygotowują dokumentacje cen transferowych po zamknięciu roku podatkowego i zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Oprócz dokumentacji cen transferowych, którą podatnicy przechowują do przedłożenia przy kontroli organom podatkowym, należy również pamiętać o informacji TPR oraz oświadczeniu o cenach rynkowych, które należy wysłać do administracji podatkowej. W tym roku wielu podatników ma wątpliwości, kiedy mija termin wysyłki. Ustawa, co prawda, wskazywała termin przypadający na koniec 9 miesiąca następnego roku, ale ze względu na okres pandemii za 2019 i 2020 rok termin ten został przesunięty na koniec grudnia następnego roku.
więcej ›››

Data aktualizacji: 2023-02-06