08.08.2021 r.
3 min

Inwestycje w fotowoltaikę

Ekspert KIP

Skopiuj link
08.08.2021r.
3 min

Jeżeli panele fotowoltaiczne posiadają wszystkie elementy konstrukcyjne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, jako całość, zgodnie z przeznaczeniem (tj. są kompletne i zdatne do użytku) oraz podatnik zamierza je wykorzystywać w toku podstawowej działalności operacyjnej dłużej niż rok, to powinny one stanowić samodzielny środek trwały.

Jeśli firma spełnia status tzw. „ małego podatnika”, a nabyty system fotowoltaiczny stanowi samodzielny środek trwały zaliczony do grupy 6 Klasyfikacji Środków Trwałych, który zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w roku podatkowym, to będzie mogła dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej tego środka trwałego (systemu fotowoltaicznego), do wysokości określonego w przepisach prawa limitu, przy jednoczesnym zachowaniu warunków pomocy de minimis. Jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w wysokości 100.000 zł dokonuje się w oparciu o art. 16k ust. 14-21 ustawy o CIT.

Faktury potwierdzające dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznych (jako świadczenie kompleksowe) o wartości powyżej 15.000 zł powinny być oznaczane wyrazami "mechanizm podzielonej płatności", ponieważ czynności takie klasyfikowane są w PKWiU pod symbolem 43.21.10.2 jako "Roboty związane z wykonywaniem pozostałych instalacji elektrycznych". Oznaczenie to dotyczy transakcji dokonanych na rzecz podatnika (zarówno czynnego, jak i zwolnionego podmiotowo czy przedmiotowo).

Należy również pamiętać o obowiązkach wynikających z ustawy o podatku akcyzowym. Co prawda na mocy § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. poz. 2525 ze zm.) zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW przez podmiot, który zużywa tę energię.  Jednak podatnik produkując energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW do produkcji, której są wykorzystywane wyroby energetyczne pochodzące z odnawialnych źródeł energii i zużywający tę energię na własne potrzeby będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej (jeśli wprowadza energię do sieci). Będzie także zobowiązany do zarejestrowania się w urzędzie skarbowym oraz składania deklaracji dla podatku akcyzowego, w których będzie wykazywał zwolnienie od podatku.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy