26.01.2018 r.
4 min

Jak się nie przyznać do błędu

Ekspert KIP

Skopiuj link
26.01.2018r.
4 min

Podatnik od stycznia 2016 r. składał deklaracje VAT oraz rozliczał podatek naliczony. Ponieważ w sierpniu 2017 r. zorientował się, że powinien złożyć zgłoszenie rejestracyjne w celu odliczania VAT złożył się do swojego urzędu skarbowego druk VAT-R z datą rozpoczęcia czynności opodatkowanych, tj. styczeń 2016 r. Naczelnik urzędu skarbowego wezwał Podatnika do dokonania korekty tego druku. Uznał bowiem, że nie można w tym druku w poz. 38 wskazać daty wcześniejszej rozpoczęcia czynności opodatkowanych niż data złożenia tego druku. Zdaniem naczelnika urzędu skarbowego datą tą powinien być sierpień 2017 r.

Podatnik we wniosku przedstawił swoje stanowisko z którego wynikało, że mógł złożyć druk VAT-R z datą wcześniejszą rozpoczęcia czynności opodatkowanych niż data złożenia tego druku.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 19.12.2017 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.423.2017.1.ISK zamiast potwierdzić stanowisko Podatnika i uznać je za prawidłowe uznał, że Podatnik nie ma racji.

Otóż Dyrektor KIS wyjaśnił Podatnikowi, że jego stanowisko jest nieprawidłowe, gdyż gdyby uznał je za prawidłowe musiałby potwierdzić, że naczelnik urzędu skarbowego Podatnika nie ma racji. Wobec tego Dyrektor KIS stwierdził, że „w celu skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług otrzymanych przez Zainteresowanego w miesiącach poprzedzających dokonanie rejestracji, Wnioskodawcy przysługuje prawo do złożenia korekty zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, poprzez złożenie zgłoszenia VAT-R w trybie aktualizacji i wskazanie jako okresu złożenia pierwszej deklaracji miesiąca, w którym rozpoczęto działalność gospodarczą, a następnie złożenia deklaracji podatkowych i rozliczenia podatku w terminach przewidzianych prawem, tj. stosownie do art. 86 ust. 10, ust. 10b i ust. 11 ustawy”.

Tak więc poinstruowano Podatnika, że powinien się zachować, tak jak się zachował. I dalej Dyrektor KIS wyjaśnił: „należy stwierdzić, że w przedmiotowym przypadku Wnioskodawca dokonując po raz pierwszy zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R w poz. 38 tego zgłoszenia powinien wykazać faktyczną datę złożenia zgłoszenia do urzędu. Natomiast aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług otrzymanych przez Wnioskodawcę w miesiącach poprzedzających rejestrację, Zainteresowany powinien skorygować zgłoszenie rejestracyjne VAT-R wskazując w nim faktyczną datę rozpoczęcia działalności, tj. 5 stycznia 2016 r. i okres, za jaki będzie składana pierwsza deklaracja VAT-7K”.

Inaczej mówiąc Dyrektor KIS, aby nie przyznać się do błędu wskazuje, że najpierw Podatnik powinien złożyć druk VAT-R, gdzie powinien wskazać datę sierpień 2017 r., a następnie w celu uzyskania prawa do odliczenia powinien dokonać „korekty” (zapewne Dyrektorowi KIS chodziło o aktualizację) druku VAT-R wskazując faktyczną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej, czyli styczeń 2016 r.

Wynika z tego, że choć Dyrektor KIS ma świadomość nieprawidłowości działania urzędu skarbowego nakazuje podatnikowi składać VAT-R z błędną datą rezygnacji ze zwolnienia (tj. poz. 38 druku VAT-R) tak, aby następnie tę błędną datę Podatnik poprawił na datę prawidłową. Gdyby bowiem Dyrektor KIS od razu nakazał Podatnikowi w pierwotnym druku VAT-R w poz. 38 wskazać datę od której Podatnik rzeczywiście rozpoczął działalność jako podatnik VAT (styczeń 2016 r.), to musiałby potwierdzić nieprawidłowość stanowiska naczelnika urzędu skarbowego. A to zapewne jest trudne.

Pozostaje jednak pytanie w jakim celu składać VAT-R, który następnie od razu trzeba aktualizować?

Wojciech Zajączkowski