15.02.2019 r.
3 min

Kasy online odroczone do stycznia 2020 r.

Ekspert KIP

Skopiuj link
15.02.2019r.
3 min

Projekt zawiera kilka istotnych zmian w porównaniu do pierwotnego tekstu ustawy.

Po pierwsze ustawa miała wejść w życie z dniem 1 października 2018 r., natomiast kasy online miały zacząć funkcjonować u wybranych podatników od 1 stycznia 2019 r. Obecnie Podkomisja Finansów Publicznych założyła, że ustawa wejdzie w życie z dniem 1 marca 2019 r. Termin ten od razu wydaje się być nierealny, jednak na razie taka data figuruje w drukach sejmowych.

Z projektu ustawy wynika również, że kasy z papierowym zapisem kopii będą mogły być sprzedawane wyłącznie do końca czerwca 2019 r., o oznacza, że takiego typu kas nie będzie można nabyć po tej dacie. Ponadto pamięci fiskalne w kasach papierowych nie będą mogły być wymieniane od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od dnia 1 marca 2019 r.

Same kasy online mają zacząć obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2020 r., jednak rozszerzy się katalog czynności, które będą podlegać ewidencjonowaniu za pomocą kasy rejestrującej online. W pierwotnym projekcie ustawy zaproponowano, aby kasy online obejmowały następujące czynności:

  • świadczenie usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  • sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;
  • świadczenie usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
  • świadczenie usług:
  • fryzjerskich,
  • kosmetycznych i kosmetologicznych,
  • budowlanych,
  • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy
  • dentystów,
  • prawniczych,
  • związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu. 

Obecnie zaproponowano, aby kasami online objąć również sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Powyższe czynności będą sukcesywnie obejmowane kasami online w 2020 r., natomiast, te ostatnie czynności dodane przez Podkomisję Finansów Publicznych mają być objęte kasami online od 1 lipca 2020 r.

Ustawa uznaje również, że dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie obecnych regulacji zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie przepisów wprowadzonych ww. nowelizacją jednak nie dłużej niż przez 24 miesiące od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej.

Wejście w życie kas online nie oznacza, że dotychczasowe kasy (z papierowym i elektronicznym zapisem kopii) nie będą mogły być używane. Tak nie będzie. Oznacza to, że podatnicy będą nadal mogli stosować dotychczasowe kasy, oczywiście z wyłączeniem tych czynności, które zostaną objęte obowiązkiem ewidencjonowania za pomocą kas online.

Wojciech Zajączkowski