- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
- Akcyza (4)
- Ceny transferowe (10)
- CIT (32)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (17)
- Fundacje rodzinne (2)
- Gospodarka odpadami (2)
- IT dla Ciebie (5)
- JPK VAT (4)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (2)
- Ochrona środowiska (2)
- PIT (15)
- Podatek od nieruchomości (1)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (12)
- Podróże Służbowe (7)
- Polski Ład (8)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (1)
- Prawo cywilne (3)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy (4)
- Rachunek przepływów pieniężnych (3)
- Rachunkowość (1)
- Raportowanie schematów podatkowych (7)
- Rozwój osobisty (3)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (9)
- Środki Trwałe (8)
- VAT (112)
- VAT w branży budowlanej (3)
- VAT w obrocie międzynarodowym (7)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (3)
- Zarządzanie finansami (3)
- Zatrudnianie cudzoziemców (10)
- ZFŚS (3)
Informujemy, że przepisy dotyczące kas rejestrujących przewidują specjalne rozwiązania dla sprzedaży towarów lub usług przy zastosowaniu automatów
Informacje podstawowe
Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą przy zastosowaniu automatów i będą używać kas rejestrujących do prowadzenia ewidencji sprzedaży mogą nie wystawiać paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej, jeżeli zapewnią nabywcy możliwość zapoznania się z danymi o sprzedaży poprzez ich odpowiednie wyświetlenie na urządzeniu do automatycznej sprzedaży towarów i usług w sposób określony w przepisach o wymaganiach technicznych (kryteriach i warunkach technicznych) dla kas1- powyższe reguluje § 12 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących2.
Kasa zainstalowana w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług może nie emitować paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej, pod warunkiem wyświetlania na wyświetlaczu dla nabywcy pozycji paragonu dotyczących transakcji sprzedaży danych w kolejności:
2. numer identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika,
3. datę sprzedaży,
4. numer kolejny paragonu,
5. łączną wartość sprzedaży brutto,
6. łączną kwotę podatku,
7. typ formy płatności,
8. inne formy płatności,
- przez nie mniej niż 30 sekund lub do rozpoczęcia kolejnej transakcji sprzedaży.
Podatnicy mają możliwość wydania paragonu w postaci elektronicznej. Przy prowadzeniu ewidencję przy użyciu kas on-line, można wystawiać i wydawać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony, paragon fiskalny lub fakturę w postaci elektronicznej. Jeżeli rozpoczęta sprzedaż nie zostanie dokonana, podatnik może wystawić paragon fiskalny anulowany lub fakturę anulowaną w postaci elektronicznej3.
Pytania i odpowiedzi
Miejsce prowadzenia działalności to każde stanowisko myjni, gdzie pobierana jest opłata, ponieważ podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących zostali zobowiązani do wystawiania i wydawania nabywcy, bez jego żądania, paragonu fiskalnego podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności [Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 816, ze zm.) – dalej: „rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących” - § 6]. Zarówno w przypadku kas online, a także kas mających postać oprogramowania tzw. wirtualnych, zasady ich funkcjonowania są zbliżone. W przypadku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas umieszczanych w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar lub świadczą usługę, podatnik może nie drukować paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego, jeżeli zapewnia nabywcy możliwość zapoznania się z danymi o sprzedaży przez ich odpowiednie wyświetlenie na urządzeniu do automatycznej sprzedaży towarów i usług [Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz. U. poz. 957) - § 17].
Kasy online oraz wirtualne muszą być umieszczone w urządzeniach do automatycznej sprzedaży.
Nie ma potrzeby instalacji kasy rejestrującej drukującej paragony fiskalne w myjniach automatycznych.
Odnośnie obowiązków jakim podlegają podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą przy zastosowaniu automatów zagadnienie to reguluje § 12 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.
Gdyby właściciel myjni jednak zainstalował kasę drukującą paragony, paragon musi być odebrany na miejscu wykonywania usługi. Zgodnie z § 6 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, podatnicy, prowadząc ewidencję wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności.
Wyświetlacz kasy musi być częścią kasy rejestrującej. W rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących (§ 6 ust. 1 pkt 8) wskazano, że podatnicy umieszczają wyświetlacz kasy w miejscu umożliwiającym nabywcy odczyt wyświetlanych na nim danych.
Należy rozróżnić wyświetlanie paragonu fiskalnego na wyświetlaczu kasy pozwalającym na zapoznanie się klienta z danymi o sprzedaży przez ich odpowiednie wyświetlenie na urządzeniu do automatycznej sprzedaży, a przekazanie paragonu w postaci elektronicznej dla klienta. Zgodnie z regulacjami ustawowymi [Art. 111 ust. 3a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106, z późn. zm.)] podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży:
- w postaci papierowej lub
- za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.
Zatem jedną z możliwych form przekazania paragonu fiskalnego jest postać elektroniczna paragonu, pod warunkiem, że nabywca wyrazi na to zgodę. Zgoda nabywcy nie została uregulowana, więc może być wyrażona w dowolnej formie. Przekazanie paragonu w postaci elektronicznej również może przyjąć dowolną formę, istotne aby paragon fiskalny został wydany nabywcy podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności.
źródło: www.mf.gov.pl
Komentarz:
Cenne wyjaśnienia byłyby jeszcze cenniejsze, gdyby jednoznacznie wskazały, że dokonując sprzedaży na rzecz konsumentów (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) przy zastosowaniu urządzeń do automatycznej sprzedaży towarów i usług, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar lub świadczą usługę nie ma obowiązku posiadania kasy rejestrującej. Takie czynności zostały bowiem zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednoznacznie wynika to z poz. 40 załącznika do rozporządzenia Ministra finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zgodnie z którym: czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania to: Usługi świadczone przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w:
1) bilonie lub banknotach, lub
2) innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.
Czynności takich nie trzeba ewidencjonować w kasie rejestrującej. Stąd wyjaśnienie Ministerstwa Finansów wynikające z ostatniego akapitu odpowiedzi z punktu pierwszego o treści: „Kasy online oraz wirtualne muszą być umieszczone w urządzeniach do automatycznej sprzedaży.”. jest całkowicie nieprawdziwie. To nie pierwszy błąd Ministerstwa Finansów w wyjaśnieniach dostępnych na stronach internetowych. Wpisuje się on w pewną praktykę zmuszania podatników do realizacji obowiązków, które nie wynikają z przepisów prawa. Wyraźnie wynika to z treści komunikatu i odpowiedzi na pytania podatników, gdzie ani razu nie wskazano na przepisy (poz. 40 złącznika rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących) dopuszczające stosowanie zwolnień przy dokonywaniu sprzedaży za pośrednictwem automatów.
Wojciech Zajączkowski
1 W zakresie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, zagadnienie to reguluje rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2019 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. poz. 1206).
2 Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 816, ze zm.).
- Zmiany w VAT w 2021 roku więcej ›››
- JPK_VAT z deklaracją a czynny żal – komunikat Ministerstwa Finansów więcej ›››
- Procedura call-off stock – nowe wyjaśnienia MF więcej ›››
- Rejestracja do procedury unijnej oraz nieunijnej (OSS) i procedury importu (IOSS) więcej ›››
- Projekt rozporządzenia w sprawie zamiany JPK_VAT więcej ›››

