- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
- BHP (1)
- Branża budowlana i deweloperska (2)
- Ceny transferowe (9)
- CIT (27)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (12)
- Gospodarka odpadami (13)
- Inwentaryzacja (1)
- IT dla Ciebie (8)
- JPK VAT (2)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (3)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (13)
- PIT (30)
- Podatek od nieruchomości (2)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (13)
- Podróże Służbowe (5)
- Polski Ład (11)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (8)
- Prawo cywilne (7)
- Rachunkowość (5)
- Raportowanie schematów podatkowych (5)
- Rozwój osobisty (11)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (8)
- Środki Trwałe (12)
- VAT (86)
- VAT dla Lasów Państwowych (1)
- VAT w branży budowlanej (2)
- VAT w obrocie międzynarodowym (8)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (1)
- Zarządzanie i rozwój (2)
- Zatrudnianie cudzoziemców (11)
- ZFŚS (3)
Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu, do którego jest ona ustalana. W 2022 r. podatnicy stosowali proporcję wyliczoną na podstawie danych za 2021 r. Podatnik, który dokonuje rocznej korekty podatku naliczonego w związku ze zmianą wskaźnika proporcji dodatkowo powinien w strukturze ewidencji w zakresie podatku naliczonego dokonać odpowiedniego oznaczenia dowodu, tj. oznaczenia WEW.
Warto sprawdzić czy w 2022 roku podatnicy rozliczający proporcjonalnie podatek VAT nie dokonywali transakcji jednorazowych związanych np. ze sprzedażą środków trwałych o dużej wartości. Przy ustalaniu wskaźnika proporcji nie uwzględnia się, zgodnie z art. 90 ust. 5 i 6 ustawy o VAT, obrotu:
a) uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych i WNiP podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika - wykorzystywanych przez niego na potrzeby jego działalności,
b) z tytułu:
- pomocniczych transakcji w zakresie nieruchomości i pomocniczych transakcji finansowych,
- usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38–41 ustawy o VAT (m.in. usług finansowych), w zakresie, w jakim transakcje te mają charakter pomocniczy.
Korekta podatku VAT wpływa również na ujęcie w zakresie podatku dochodowego. Skutki rocznej korekty VAT naliczonego (przychód lub koszt) przedsiębiorstwo powinno ująć w księgach rachunkowych tego roku, którego dotyczy korekta (czyli jeszcze do 2022 roku). Natomiast dla celów podatku CIT/PIT kwotę korekty – zwiększającą lub zmniejszającą VAT naliczony - podatnik zaliczy do przychodów bądź kosztów uzyskania przychodów odpowiednio w lutym lub kwietniu 2023 ( przy rozliczeniu kwartalnego VAT). Za moment powstania przychodu podatkowego lub odpowiednio kosztu uzyskania przychodu z tytułu rocznej korekty podatku naliczonego, odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług, należy uznać moment złożenia deklaracji podatkowej w podatku od towarów i usług, za pierwszy okres rozliczeniowy następujący po zakończeniu roku, którego korekta dotyczy. (m.in. interpretacja z dnia 14 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0111-KDIB2-1.4010.509.2021.2.AR).
dr Małgorzata Rzeszutekdoradca podatkowy
- Zbliża się termin wysyłki formularzy IFT więcej ›››
- Ujęcie w kosztach podatkowych składek ZUS w 2023 roku więcej ›››
- Wyjście z estońskiego CIT przed upływem 4 lat więcej ›››
- Kiedy nieodpłatne użyczenie jest opodatkowane podatkiem VAT? więcej ›››
- Ulga na złe długi u ryczałtowca - zmiany 2023 więcej ›››

