26.01.2018 r.
54 min

Minister Finansów w sprawie split payment

Ekspert KIP

Skopiuj link
26.01.2018r.
54 min

Poseł zadał następujące pytania:

  • Ile dni ma urząd skarbowy na odblokowanie i przekazanie środków z rachunku VAT na konto podstawowe firmy?
  • Ile maksymalnie przedsiębiorstwo będzie czekało na dostęp do środków z rozliczeń VAT?
  • Kto odpowie za zaległości podatkowe VAT związane z daną transakcją? Przedsiębiorca – dostawca stosujący split payment czy też nabywca?
  • Czy istnieje w ogóle taka możliwość, że podmiot może zapłacić dostawcy podatek na inne konto niż rachunek VAT? Kto odpowie za VAT nierozliczony z tytułu tej transakcji?
  • Czy środki finansowe pozostające na rachunku VAT będą podlegać egzekucji na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego dotyczącego innych należności niż VAT?

Na powyższe pytania Minister Finansów pismem z dnia 8 stycznia 2018 r. nr PT8.054.3.2018.TXZ.8E udzielił odpowiedzi następującej odpowiedzi:

W związku z przekazaną interpelacją nr 18185 z dnia 22 grudnia 2018 r. Pana Posła Krzysztofa Sitarskiego w sprawie odblokowania i przekazania środków z rachunku mechanizmu podzielonej płatności (dalej: MPP) na konto podstawowe firmy, uprzejmie wyjaśniam.

Ad. pytania: Ile dni ma urząd skarbowy na odblokowanie i przekazanie środków z rachunku VAT na konto podstawowe firmy?

Zgodnie z ustawą z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, termin ten wynosi 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju albo na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach.

Ad pytania: Ile maksymalnie przedsiębiorstwo będzie czekało na dostęp do środków z rozliczeń VAT?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest, co do zasady, tożsama z odpowiedzią udzieloną wcześniej.

Termin 60 dni jest terminem maksymalnym.

Ad. pytania: Kto odpowie za zaległości podatkowe VAT związane z daną transakcją? Przedsiębiorca – dostawca stosujący split payment czy też nabywca?

Należy wyjaśnić, że MPP jest dobrowolnym sposobem rozliczania należności pomiędzy podatnikami i mechanizm ten nie wpływa na powstanie zaległości podatkowej. Podatek należny z transakcji rozliczanej za pośrednictwem MPP powstaje na takiej samej zasadzie, jak przy transakcji rozliczanej na zasadach ogólnych. Odpowiedzialność za zaległości podatkowe związane z daną transakcją będzie zatem ciążyła, zgodnie z zasadami ogólnymi, na dostawcy towarów lub świadczącym usługi.

Jak jednak rozumiem w pytaniu Pana Posła chodzi o to, czy nabywca stosujący MPP do uregulowania należności za fakturę będzie ponosił ryzyko, w przypadku gdy okazałoby się, że dostawca nie rozliczył VAT należnego z tytułu swojej dostawy lub świadczenia usług. Odpowiadając na tak postawione pytanie należy wskazać, że zapłata w MPP wyłącz odpowiedzialność solidarną nabywcy, w sytuacjach, gdy taka odpowiedzialność solidarna na nim ciąży. Ponadto, zapłata w MPP będzie dawała gwarancję domniemania dochowania należytej staranności przez nabywcę. Oznacza to, że nabywca płacący w MPP nie będzie ponosił żadnego ryzyka nierozliczenia VAT przez dostawcę lub świadczącego usługę.

Ad. pytania: Czy istnieje w ogóle taka możliwość, że podmiot może zapłacić dostawcy podatek na inne konto niż rachunek VAT? Kto odpowie za VAT nierozliczony z tytułu tej transakcji?

Rozumiem, że w pytaniu Pana Posła chodzi o to, czy nabywca, który płaci w MPP będzie mógł zapłacić VAT na inne konto, niż specjalny rachunek VAT. Odpowiadając na tak postawione pytanie należy wskazać, że nie będzie takiej możliwości, ponieważ jeżeli nabywca zdecyduje się na zastosowanie MPP, w takim przypadku będzie on musiał skorzystać ze specjalnego komunikatu przelewu przygotowanego przez swój bank, co wymusi możliwość przelania środków w zakresie VAT wyłącznie na rachunek VAT dostawcy. W zakresie odpowiedzialności za nierozliczony z tytułu danej transakcji VAT właściwa jest odpowiedź na wcześniejsze pytanie.

Ad. pytania: Czy środki finansowe pozostające na rachunku VAT będą podlegać egzekucji na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego dotyczącego innych należności niż VAT?

Zgodnie z ww. ustawą, środki pieniężne zgromadzone:

  1. na rachunku VAT,
  2. na rachunku rozliczeniowym w wysokości odpowiadającej kwocie podatku od towarów i usług wskazanej w komunikacie przelewu,

– są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego dotyczącego egzekucji lub zabezpieczenia innych należności niż podatek od towarów i usług.

źródło: www.sejm.gov.pl

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;}