14.05.2012 r.
6 min

Nabycie towaru w kraju od podmiotu zagranicznego a prawo do odliczenia

Ekspert KIP

Skopiuj link
14.05.2012r.
6 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która nabywa towary od podmiotu litewskiego, który nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju natomiast prowadzi na terytorium kraju działalność gospodarczą oraz posiada ważny numer identyfikacji podatkowej dla potrzeb VAT w Polsce. Podmiot litewski dysponuje na terytorium kraju pomieszczeniami biurowymi oraz deleguje z Litwy personel do wykonania czynności związanych z prowadzoną działalnością. Pracownicy wystawiają dokumenty handlowe związane z działalnością podmiotu litewskiego w kraju. Miejsce wystawienia dokumentów jest miejscem dostawy towarów. Działalność podmiotu litewskiego na terytorium kraju ma charakter ciągły. Podmiot litewski dokonuje dostawy towarów do Spółki. W dostawie uczestniczą trzy podmioty. Podatnik litewski dokonuje dostawy do pomiotu litewskiego ten zaś do Spółki. Przy czym towary są bezpośrednio transportowane od podatnika litewskiego do Spółki. Organizatorem transportu jest podatnik litewski. Podmiot litewski wystawia fakturę VAT z polskim podatkiem VAT. Nabywane towary Spółka wykorzystuje do wykonywania czynności opodatkowanych.

Spółka uważa, że podmiot litewski posiada stałe miejsce prowadzenie działalności w Polsce, gdyż:

1. dysponuje infrastrukturą niezbędną do wykonywania działalności gospodarczej na terytorium kraju w postaci pomieszczeń biurowych i ich wyposażenia,

2. cyklicznie deleguje personel który wystawia dokumenty handlowe (faktury) na terytorium Polski,

3. na terytorium Polski spotyka się z kontrahentami i podejmuje decyzje związane ze sprzedażą na terytorium kraju.

Spółka zadała pytanie, czy ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dostawy towarów od podmiotu litewskiego oraz, czy wystąpi obowiązek podatkowy w związku z art. 17 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Spółki, w związku z tym, że podmiot litewski posiada stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju oraz miejsce to uczestniczy w dostawach dokonanych na rzecz Spółki nie wystąpi obowiązek podatkowy w związku z art. 17. Podatek wykazany na fakturach przez podmiot litewski jest podatkiem naliczonym dla Spółki.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał stanowisko Spółki za prawidłowe, wskazując, że na mocy przepisu art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.

W myśl przepisu art. 17 ust. 2 ustawy o VAT w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego. Natomiast w myśl art. 106 ust. 1a ustawy, w przypadkach o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, w fakturze nie wykazuje się danych dotyczących stawki i kwoty podatku. W świetle przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego litewski kontrahent posiada na terytorium kraju stałe miejsce prowadzenia działalności. Tym samym w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie znajduje zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy, a dostawa towarów przez kontrahenta na rzecz Spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przez sprzedawcę.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

W świetle regulacji zawartej w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

W związku z faktem, iż podmiot litewski posiada na terytorium kraju stałe miejsce prowadzenia działalności, był on zobligowany do udokumentowania dokonanej dostawy towarów poprzez wystawienie faktury VAT wykazując w niej podatek należny. Tym samym, cyt. powyżej przepis również nie ma zastosowania w niniejszej sprawie.

Z art. 86 ust. 1 ustawy wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).  Jak wskazuje Spółka nabyte towary wykorzystuje do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zatem mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony stan sprawy stwierdzić należy, iż Spółka ma prawo do odliczenia należnego podatku VAT zawartego w fakturach od litewskiego dostawcy, bowiem dokumentują one czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i są wykorzystywane do wykonywanych przez nią czynności opodatkowanych.

Aktualna promocja: