16.07.2012 r.
9 min

Nabywanie usług transportowych wykonywanych poza UE

Ekspert KIP

Skopiuj link
16.07.2012r.
9 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która otrzymała od polskiego podatnika zlecenie na przewiezienie drogą kolejową nawozów sztucznych w cysternach prywatnych na odcinku Litwa – tranzyt po Rosji – Polska. Z listów przewozowych wynika, że cała trasa przebiega z terytorium Litwy do Polski z przekroczeniem granic Unii Europejskiej. Spółka organizuje przewóz tylko poza terytorium Wspólnoty, tj. tranzyt na terenie Rosji. Podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski. W celu realizacji zlecenia Spółka kupuje usługi transportowe, wykonane poza terytorium Unii Europejskiej od firm zagranicznych, będących podatnikami.

Spółka zadała następujące pytania:

  • jaką stawkę podatku od towarów i usług powinna zastosować Spółka do wykonanej usługi na rzecz polskiego podatnika?
  • jakie jest miejsce opodatkowania wykonanej usługi?
  • jaki jest moment powstania obowiązku podatkowego od wykonanej przez Spółkę usługi?
  • jaką stawkę podatku od towarów i usług zastosować do importu usług, czyli zakupu przez Spółkę transportu wykonanego poza terytorium Wspólnoty, w celu realizacji opisanej usługi?

 

Zdaniem Spółki do wykonanej usługi należy zastosować 23% stawkę podatku VAT. Nabywcą usługi jest podatnik, zgodnie z art. 28b miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Ponieważ usługobiorcą jest polski podatnik usługa powinna być opodatkowana na terytorium Polski. Relacja całego transportu przebiega z Litwy do Polski, z przekroczeniem granic Unii Europejskiej, nie zmienia to faktu, że jest to transport pomiędzy dwoma krajami Unii Europejskiej, przy czym nie jest on jednocześnie częścią transportu międzynarodowego w rozumieniu art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od towar i usług, do którego spółka mogłaby zastosować stawkę podatku w wysokości 0%. Spółka uważa, że moment powstania obowiązku podatkowego od wykonanej usługi opodatkowanej na terytorium Polski zgodnie z art. 19 ust.13 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi.

Zdaniem Spółki przy wystawianiu faktur wewnętrznych w celu wykazania importu usług należy zastosować 23% stawkę podatku od towarów i usług. Zakup przez Spółkę usług transportu wykonanych poza terytorium Wspólnoty, nie stanowiących części transportu międzynarodowego, nie uprawnia Spółki do zastosowania 0% stawki podatku do importu ww. usług.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał stanowisko Spółdzielni za nieprawidłowe. Organ wskazał, że stosownie do art. 28f ust. 1a ustawy o VAT miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika:

  1. posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości poza terytorium Unii Europejskiej, jest terytorium znajdujące się poza terytorium Unii Europejskiej;
  2. posiadającego na terytorium państwa trzeciego siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium państwa trzeciego stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości na terytorium kraju, jest terytorium kraju.

Analizując powyższe przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego wskazać należy, iż usługa transportu towarów wykonana na terytorium Rosji na rzecz polskiego podatnika będzie opodatkowana zgodnie z art. 28f ust. 1a pkt 1 ustawy na terytorium znajdującym się poza terytorium Unii Europejskiej. Zatem w przedmiotowej sprawie usługa ta nie będzie podlegała opodatkowaniu na terytorium kraju a kwestie jej opodatkowania będą regulowały przepisy tego kraju, tj. Rosji.
W związku z powyższym stanowisko Spółki, iż miejscem świadczenia przedmiotowej usługi stosownie do art. 28b ustawy będzie terytorium kraju z zastosowaniem 23% stawki podatku należało uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się do momentu powstania obowiązku podatkowego od świadczonej usługi wskazać należy, iż w zakresie obowiązku podatkowego zasadą przyjętą w ustawie o podatku od towarów i usług jest, że obowiązek powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jednakże od tej zasady ustawodawca przewidział szereg wyjątków. I tak w myśl art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.

Powyższy przepis wiąże moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług transportowych z okolicznością zapłaty za tą usługę, chyba że zapłata nastąpi po 30. dniu od wykonania usługi wtedy obowiązek podatkowy powstaje 30. dnia od daty wykonania usługi. Tym samym obowiązek podatkowy dla świadczonej na rzecz polskiego podatnika usługi transportowej wykonanej na terytorium Rosji, niepodlegającej opodatkowaniu na terytorium kraju należy określić stosownie do ww. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a ustawy o VAT.
W związku z tym, iż zdaniem Spółki przedmiotowa usługa podlega opodatkowaniu na terytorium kraju a moment powstania obowiązku podatkowego od usługi opodatkowanej na terytorium Polski powstaje zgodnie z art. 19 ust.13 pkt 2 lit. a należało całościowo uznać za nieprawidłowe.

Z opisu sprawy wynika również, iż w celu realizacji zlecenia Spółka kupuje usługi transportowe, wykonane poza terytorium Unii Europejskiej od firm zagranicznych, będących podatnikami. Wątpliwości Spółki dotyczą stawki podatku VAT jaką ma Ona zastosować do importu usługi transportu wykonanego poza terytorium Wspólnoty.

Stosownie do art. 2 pkt 9 ustawy, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.

Spółka w celu realizacji zlecenia nabywa od firm zagranicznych, będących podatnikami usługi transportowe wykonane poza terytorium Unii Europejskiej.
Dla ustalenia miejsca świadczenia dla nabywanej usługi transportu wykonanego poza terytorium Unii Europejskiej należy wskazać na ww. art. 28f ust. 1a pkt 1 ustawy, stosownie do którego miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości poza terytorium Unii Europejskiej, jest terytorium znajdujące się poza terytorium Unii Europejskiej.

W związku z powyższym dla nabywanej przez Spółkę przedmiotowej usługi transportu zastosowanie znajdzie art. 28f ust. 1a pkt 1 ustawy. Tym samym miejsce świadczenia (opodatkowania) tej usługi znajduje się poza terytorium kraju. Zatem cytowany art. 2 pkt 9 oraz art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy nie mają zastosowania w niniejszej sprawie. Miejsce opodatkowania nabywanej usługi znajduje się poza terytorium kraju w związku z czym nie dochodzi do importu tej usługi na terytorium kraju, a co za tym idzie brak jest obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej.

Zatem również w przedmiotowej kwestii stanowisko Spółki należało uznać za nieprawidłowe.


Aktualna promocja: