06.02.2022 r.
3 min

Nietransakcyjne przemieszczenie towarów a VAT

Ekspert KIP

Skopiuj link
06.02.2022r.
3 min

Nazwa „nietransakcyjne przemieszczenie” oznacza, że mamy do czynienia z fizyczną zmianą miejsca przez towar, a więc z jego przemieszczeniem. Jednak nie następuje ono w ramach transakcji handlowej zawieranej pomiędzy kontrahentami a jedynie na skutek działania jednostronnego.

Nietransakcyjne nabycie wewnątrzwspólnotowe towarów (nietransakcyjne przemieszczenie towarów), występuje w sytuacji, gdy przemieszczenie następuje z obszaru innego państwa UE do Polski, pod warunkiem, że towary te zostały przez podatnika w tym innym kraju unijnym wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, bądź dokonano ich importu i mają one służyć działalności gospodarczej podatnika.

Przykładowo, spółka z o.o. będąca podatnikiem VAT UE, prowadząca działalność gospodarczą, zakupuje w styczniu towary z Chin (towary zostają zaimportowane z Chin), a ich odprawa następuje w Niemczech, gdzie naliczane jest cło. Następnie zostały one przetransportowane do Polski.

W tym przypadku nietransakcyjne przemieszczenie towarów należy wykazać w ewidencji sprzedaży VAT oraz sporządzonej na jej podstawie deklaracji VAT-UE, w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu. Przemieszczenie towarów z kraju UE do Polski zwykle nie jest potwierdzone fakturą, fakturę potwierdzającą zakup towaru wystawia jedynie kontrahent spoza UE (tu kontrahent z Chin), a nie podatnik od wartości dodanej Jeżeli spółka dokonała nietransakcyjnego zakupu towaru w miesiącu styczniu – dokonała także w tym samym miesiącu odprawy na terenie Niemiec i towar został dostarczony do spółki w miesiącu styczniu, to obowiązek podatkowy powstaje 15 lutego i w tym okresie powinien być wykazany w deklaracji VAT-UE za miesiąc luty, według średniego kurs waluty NBP na dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, tj. 14. lutego (dzień wcześniejszy niż data obowiązku podatkowego czyli 14 luty).

W VAT UE prezentowane jest ono tak jak WNT, mimo że nie ma drugiej strony transakcji, która zaprezentuje jako WDT w swoim VAT UE i stąd wyjaśnienia, które podatnicy polscy często muszą składać organom podatkowym. W JPK prezentowane jest przez podanie własnych danych podatnika, który przemieszcza towary wraz z numerem rejestracji dla celów VAT-UE w kraju wysyłki lub danych własnego przedstawiciela podatkowego w tym kraju (zgodność z danymi prezentowanymi w informacji podsumowującej VAT-UE). Jeżeli podatnik działa poprzez agencję celną (będącą przedstawicielem podatkowym), w JPK_VAT powinien podać dane tej agencji.

Cenę nabycia takich towarów stanowi powiększony o cło koszt zakupu importowanych towarów od dostawców spoza Unii. Podstawa opodatkowania w dostawie nietransakcyjnej nie powinna z kolei zawierać: kosztów transportu, kosztów składowania towarów, kosztów pakowania czy przeładunku, opłat za usługi agencji celnej, itp. Nie będą one związane z transakcją, bo taka nie miała tu miejsca. Opłaty tego rodzaju, gdy zostaną udokumentowane fakturą wystawioną przez zagranicznego kontrahenta stanowić będą element kalkulacyjny importu usługi dokonanego przez nabywcę.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy