04.11.2016 r.
6 min

Nowa struktura JPK_VAT

Ekspert KIP

Skopiuj link
04.11.2016r.
6 min

JPK_VAT według „starej” struktury będą natomiast przekazywać do 31 stycznia 2017 r. podmioty wymienione w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 sierpnia 2016 r. w sprawie przedłużenia terminu przekazywania informacji, o której mowa w art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2016 r., poz.1337), którym przedłużono termin przekazywania informacji ewidencji zakupu i sprzedaży prowadzonych dla celów VAT.

Nowa struktura dostosowana jest do nowego wzoru deklaracji VAT-7 (17), która od rozliczenia za sierpień jest obowiązkowa dla podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych, natomiast pozostali podatnicy mogą stosować już obecnie wzór deklaracji VAT-7 (17), bądź jeśli nie chcą go stosować mogą nadal – do rozliczenia za grudzień 2016 r. włącznie – stosować wzór deklaracji VAT-7 (16). Nowa struktura ma większą ilość pól. Dodano do niej pole K_39 „Kwota podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych, podlegająca wpłacie w terminach, o których mowa w art. 103 ust. 5a i 5b ustawy” oraz pole K_50 „Korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ust. 4 ustawy”. Dodanie nowych pól spowodowało równocześnie zmianę numeracji pozostałych pól w strukturze JPK_VAT od pola K_39 do pola K_49.

Jednakże największe zmiany jakie zostały wprowadzone do nowej struktury dotyczą części SprzedazWiersz i części ZakupWiersz.

W części SprzedazWiersz wprowadzono następujące pola:

  • Liczba porządkowa wiersza ewidencji sprzedaży VAT (pole to nie zostało zmienione)
  • Numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej  (pole nowododane). Zgodnie bowiem z treścią art. 109 ust. 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r.: podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 oraz podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej. Ewidencja powinna zawierać w szczególności dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego, kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Na marginesie należy zauważyć, że numer kontrahenta jest niezbędny dla celów weryfikacji transakcji przeprowadzanych przez podatników z innymi podatnikami na terytorium kraju. Ministerstwo Finansów wskazuje również, że w przypadkach, w których zgodnie z ustawą podanie numeru nie jest wymagane, należy wpisać „brak”. Wydaje się, że słowo „brak” należy również wpisać, gdy kontrahent nie podaje NIP, choć powinien go podać. Dotyczyć to może zarówno transakcji krajowych, jak i transgranicznych.

  • Imię i nazwisko lub nazwa kontrahenta – Ministerstwo zrezygnowało z niejasnego zwrotu „nabywca” na rzecz „kontrahent”
  • Adres kontrahenta
  • Numer dowodu sprzedaży – „dowód sprzedaży” zastąpił enigmatyczny „numer dokumentu” w „starej” strukturze. Jednakże nowy „dowód sprzedaży” również będzie budził wiele wątpliwości, np. czy przy imporcie usług dla którego podatnik nie otrzymał faktury podstawą do wykazania podatku należnego będzie rzeczywiście „numer dowodu sprzedaży”, którego podatnik nie posiada, czy też numer dokumentu własnego wygenerowanego w celu rozliczenia podatku należnego. W pierwszej sytuacji należało by w tym miejscu wpisać „brak”, w drugim numer dokumentu własnego. Opowiadam się za drugim rozwiązaniem, choć brak tu jakichkolwiek wyjaśnień ze strony Ministerstwa Finansów.
  • Data wystawienia dowodu sprzedaży – nowo dodana pozycja
  • Data sprzedaży, o ile jest określona i różni się od daty wystawienia dowodu sprzedaży. W przeciwnym przypadku – pole puste (pole opcjonalne)

W części ZakupWiersz wprowadzono następujące pola:

  • Lp. wiersza ewidencji zakupu VAT
  • Numer, za pomocą którego dostawca (kontrahent) jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej
  • Imię i nazwisko lub nazwa dostawcy (kontrahenta)
  • Adres dostawcy (kontrahenta)
  • Numer dowodu zakupu (poprzednio nr faktury). Również to pole może powodować problemy interpretacyjne np. czy przy imporcie towarów podstawą do wykazania tej czynności w JPK będzie rzeczywiście „numer dowodu zakupu”, czy też numer dokumentu celnego, który posłuży do odliczenia podatku naliczonego. Opowiadam się za drugim rozwiązaniem, choć brak tu jakichkolwiek wyjaśnień ze strony Ministerstwa Finansów.
  • Data wystawienia dowodu zakupu (nowododane pole)
  • Data wpływu dowodu zakupu (pole opcjonalne)

Wraz dodaniem nowej struktury JPK_VAT ministerstwo przygotowało również nową strukturę dla podatkowej księgi przychodów i rozchodów, która ma być obowiązująca od stycznia 2017 r. Wydaje się, że powinna być również uaktualniona struktura JPK_FA (faktury), która stała się w części nieaktualna po wycofaniu się ministerstwa z ewidencjonowania w niej faktur zakupowych.

Wojciech Zajączkowski