02.01.2022 r.
3 min

Nowa wersja struktury JPKV7M i JPKV7K od 2022 roku

Ekspert KIP

Skopiuj link
02.01.2022r.
3 min

Zmiany w sporządzaniu JPK_VAT wynikają m.in. ze zmian w ustawie VAT w ramach pakietu e-commerce i rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 29 czerwca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 1179). Choć zmiany te zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2021 r., to wprowadzenie ich w pełnym zakresie do sporządzanego JPK_VAT będzie mieć miejsce po raz pierwszy w rozliczeniu za styczeń 2022 r. składanym do 25 lutego 2022 r.

Nadal podatnicy VAT będą stosować dotychczasowe oznaczenia GTU od 01 do 13 i procedury przy sprzedaży detalicznej oraz pozostałe. W nowym JPK_VAT od stycznia 2022 roku pojawiają się ważne zmiany dla sprzedaży konsumenckiej i rozliczeń wierzyciela z tytułu obniżki podatku przy niezapłaconych fakturach, takie jak:

  1. przy korzystaniu z „ulgi na złe długi” podatnik jako wierzyciel powinien wykazać daty upływu terminu płatności lub daty dokonania zapłaty;
  2. przy unijnej sprzedaży konsumenckiej należy zastąpić oznaczenie „SW” i „EE” jednym wspólnym oznaczeniem „WSTO_EE”;
  3. należy stosować oznaczenie „IED” (Interfejs Elektroniczny Dostawca) – do ułatwiania sprzedaży na odległość, o której mowa w art. 7a ust. 1 i 2 ustawy VAT, dokonanej przez podatnika ułatwiającego tę dostawę, który nie korzysta z procedury szczególnej.

Nowa schema JPK nie będzie zawierała również symbolu MPP (mechanizm podzielonej płatności), który od lipca 2021 roku nie jest już stosowany, zarówno w ewidencji sprzedaży jak i w ewidencji zakupu. Zaktualizowana wersja JPK wprowadza również oznaczenia dla dodatkowych przyspieszonych terminów zwrotu podatku VAT (15-dniowy wynikający z programu Podatnik Bezgotówkowy oraz 40-dniowy wynikających z założeń Krajowego Systemu e-Faktur).

Konieczna jest również aktualizacja oprogramowania podpisującego, aby od 2022 r. wysyłać JPK_V7. Ministerstwo Finansów poinformowało, że pliki JPK podpisane podpisem kwalifikowanym z użyciem algorytmu SHA-1 będzie można składać przez bramkę JPK tylko do końca 2021 r. Od 1 stycznia 2022 r. przez bramkę JPK będzie można wysłać plik podpisany podpisem kwalifikowanym, który wykorzystuje algorytm SHA-256. Zasady wysyłania plików podpisanych profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi pozostają bez zmian.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy