16.11.2019 r.
6 min

Nowe rozporządzenia w sprawie VAT

Ekspert KIP

Skopiuj link
16.11.2019r.
6 min

1) Pierwsze z nich to rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 25 października 2019 r. w sprawie wzoru deklaracji o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 103 ust. 5a ustawy o podatku od towarów i usług opublikowane w Dzienniku Ustaw z dnia 31 października 2019 r. poz. 2105.

Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 listopada 2019 r. i równocześnie uchyliło rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie wzoru deklaracji o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych (Dz. U. poz. 407).

Nowe rozporządzenie wynika ze zmiany ustawy o VAT wprowadzonej ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła nowe brzmienie art. 103 ust. 5a ustawy o VAT. W ustawie wprowadzono nowy katalog towarów (art. 103 ust. 5aa), odnośnie których podatnik jest obowiązany bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania kwot podatku od towarów i usług na rachunek urzędu skarbowego właściwego w zakresie wpłat podatku akcyzowego. Nowy przepis art. 103 ust. 5aa ustawy o VAT znacznie rozszerza zakres stosowania pakietu paliwowego, jeśli chodzi o liczbę towarów objętych tym specjalnym sposobem rozliczania VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W art. 103 ust. 5aa ustawy o VAT została wskazana m.in. lista towarów objętych pakietem paliwowym, sklasyfikowanych wg odpowiednich kodów CN, obejmująca kilkadziesiąt towarów.

Wskazane zmiany spowodowały konieczność wprowadzenia zmian we wzorze deklaracji o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych VAT-14(2) wraz z objaśnieniami i załącznikiem VAT-14/A(2) – Rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych.

W nowym wzorze deklaracji wprowadzono następujące zmiany:

  • tytuł deklaracji zmieniono na „Deklaracja o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 103 ust. 5a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług”,
  • tytuł załącznika zmieniono na „Rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 103 ust. 5a ustawy”,
  • tytuł bloku C. deklaracji zmieniono na „Podatek od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 103 ust. 5a ustawy”,
  • tytuł bloku B. załącznika zmieniono na „Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 103 ust. 5a ustawy”.

2) Kolejne rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 4 listopada 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług opublikowane w Dzienniku Ustaw z dnia 8 listopada 2019 r. poz. 2174 dokonuje zmiany w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług (Dz. U. z 2019 r. poz. 714 t.j.).

W przypadku zwrot podatku przysługującego członkom personelu Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), zatrudnionym na okres roku lub dłużej, z tytułu nabycia na terytorium kraju, przeznaczonych do ich użytku osobistego w Rzeczypospolitej Polskiej towarów przez okres nie dłuższy niż 12 następujących po sobie miesięcy w okresie dwóch lat od dnia podjęcia zatrudnienia w Agencji, w ilościach niehandlowych kwota zwrotu z 20.000 zł została zaktualizowana do kwoty 20.240 zł.

Rozporządzenie weszło w życie z dniem 9 listopada 2019 r.

3) Ostatnie rozporządzenie to rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 25 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazów towarów do celów poboru podatku od towarów i usług w imporcie opublikowane w Dzienniku Ustaw z dnia 30 października 2019 r. poz. 2101.

Rozporządzenie z dnia 25 października 2019 r. wprowadziło zmiany rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie wykazów towarów do celów poboru podatku od towarów i usług w imporcie (Dz. U. z 2019 r. poz. 132 t.j.) polegające na uchyleniu pozycji 277-281 w załączniku nr 1 do rozporządzenia dotyczącego towarów objętych stawką 8% (dotyczących m.in.: książek, broszur, ulotek, gazet, dzienników i czasopism, książek dla dzieci, obrazkowych, do rysowania lub kolorowania, nut drukowanych lub w rękopisach, nawet ilustrowanych lub oprawionych), a także uchyleniu pozycji 133–136 załącznika nr 2 do rozporządzenia dotyczącego towarów objętych stawką 5% (dotyczących m.in.: książek, broszur, ulotek i podobnych materiałów, książek dla dzieci, obrazkowych, do rysowania lub kolorowania, nut drukowanych lub w rękopisie, nawet ilustrowanych lub oprawionych, map i map hydrograficznych lub podobnych mapy wszelkich rodzajów, włączając atlasy, mapy ścienne, plany topograficzne i globusy, drukowane oraz książek wydawanych na dyskach, taśmach i innych nośnikach.

Powyższe rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 listopada 2019 r.

Wojciech Zajączkowski