24.12.2021 r.
3 min

Obciążenia składkowo-podatkowe nierezydentów w zarządzie od 2022 roku

Ekspert KIP

Skopiuj link
24.12.2021r.
3 min

Zarządy w wielu przypadkach będą chciały utrzymać dotychczasowe wynagrodzenie a to przyczyni się do wzrostu kosztów spółek. Obowiązek potrącania składki zdrowotnej będzie powstawał z dniem powołania i wygasał z dniem odwołania z pełnienia funkcji. Podmiotem zobowiązanym do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego będzie spółka wypłacająca wynagrodzenie.

Wyjątkiem będą osoby, które wykonują obowiązki członków zarządu w polskich spółkach, ale jednocześnie podlegają systemowi ubezpieczeń społecznych w jednym z krajów UE/EOG lub w innym kraju, z którym Polska zawarła dwustronną umowę o zabezpieczeniu społecznym, one nie będą objęte polskimi składkami, a więc dodatkowe obciążenie składką zdrowotną nadal nie będzie ich dotyczyło. Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego to regulacje prawne, które uzupełniają prawo wewnętrzne danego państwa, chroniąc osoby wykonujące pracę za granicą przed utratą ochrony w zakresie zabezpieczenia społecznego. Aby więc wykazać, że dany członek zarządu podlega systemowi ubezpieczeń społecznych za granicą, pomimo wykonywania obowiązków na terenie Polski, konieczne jest posiadanie aktualnego formularza A1 wydanego przez zagraniczną instytucję ubezpieczeniową na podstawie przepisów unijnych lub odpowiedniej umowy o zabezpieczeniu społecznym.

Nie zmienia się natomiast stawka podatkowa, którą będzie obciążony członek zarządu. Otrzymane z tytułu powołania wynagrodzenie jest opodatkowane progresywnymi stawkami podatkowymi, od 2022 roku wynoszą one: 17% do progu 120 000 zł dochodu a powyżej tego progu stawką 32% zgodnie z art. 27 ustawy o PIT. Wynagrodzenie to będzie mogło również skorzystać z podwyższonej kwoty wolnej od podatku do wysokości 30 tys. złotych.

W odniesieniu do przychodów uzyskiwanych przez członków zarządów będących nierezydentami podatkowymi w Polsce, możliwa do zastosowania będzie ryczałtowa 20% stawka podatku. Natomiast ulga dla tzw. klasy średniej przewidziana w Polskim Ładzie nie obejmie wynagrodzeń zarządów, gdyż jest to inny tytuł niż etat, a ulga dotyczy tylko wynagrodzeń z tytułu umowy o pracę lub prowadzenia działalności gospodarczej na skali podatkowej. Co innego, gdy zarząd otrzymuje wynagrodzenie z tytułu etatu, wówczas ulga będzie mu przysługiwała do wysokości 133 692 zł przychodu rocznie.

Część spółek już zamierza zminimalizować wydatki związane z pobieraniem składki zdrowotnej i zmienić formy wynagrodzeń dla prezesów i członków zarządów, jeśli są jednocześnie wspólnikami spółki. Pewne możliwości wprowadza w tym zakresie kodeks spółek handlowych, wymaga to jednak zmian notarialnych w umowie spółki na tzw. świadczenia dla wspólników.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy