08.05.2020 r.
5 min

Obniżone stawki VAT w związku z COVID

Ekspert KIP

Skopiuj link
08.05.2020r.
5 min

Rozporządzenie rozszerza katalog podmiotów na rzecz których można dokonać w związku z COVID darowizny towarów, wobec których podatnikowi przysługiwało w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dodano następujące jednostki:

  • domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży,
  • noclegownie,
  • schroniska dla osób bezdomnych w tym z usługami opiekuńczymi,
  • ośrodki wsparcia,
  • rodzinne domy pomocy, oraz
  • domy pomocy społecznej,

o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

Ponadto przekazując darowizny podmiotom wykonującym działalność leczniczą wpisanych do wykazu, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, podmioty te nie muszą już zajmować się wyłącznie opieką zdrowotną w związku z przeciwdziałaniem COVID.

Natomiast zakres towarów, które można było przekazać w formie darowizny nie uległ zmianie. Nadal towarami, które można było przekazać w formie darowizny i stosować wobec nich stawkę podatku VAT w wysokości 0% są:

1) wyroby medyczne oraz wyroby medyczne do diagnostyki in vitro w rozumieniu ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 186) lub rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych, zmiany dyrektywy 2001/83/WE, rozporządzenia (WE) nr 178/2002 i rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 oraz uchylenia dyrektyw Rady 90/385/EWG i 93/42/EWG (Dz. Urz. UE L 117 z 05.05.2017, str. 1, z późn. zm.);

2) szkło laboratoryjne i aparatura laboratoryjna;

3) produkty lecznicze oraz substancje czynne w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne;

4) produkty biobójcze w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych (Dz. Urz. UE L 167 z 27.06.2012, str. 1, z późn. zm.) – wyłącznie środki dezynfekujące;

5) specjalistyczne testy diagnostyczne służące do analizy i wykrywania czynników patogennych w organizmie człowieka, wodzie, powietrzu i glebie;

6) środki ochrony indywidualnej – wyłącznie maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice.

Darowizna powyższych towarów przekazywana m.in. na rzecz ww. podmiotów może korzystać ze stawki 0% do końca września 2020 r. Pełen katalog podmiotów zawarty jest w § 10 ust. 2 rozporządzenia w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych.

Ponadto z nowo dodanego § 10b ww. rozporządzenia wynika, że do końca stanu epidemii obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do dostawy towarów, której przedmiotem są produkty lecznicze spełniające łącznie następujące warunki:

1) były uprzednio przedmiotem importu towarów na terytorium kraju lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

2) ich zakup jest finansowany ze środków pochodzących ze zbiórek publicznych organizowanych przez organizacje pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;

3) służą terapii, której przeprowadzenie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej stało się niemożliwe lub nadmiernie utrudnione z uwagi na ograniczenia nałożone w wyniku stanu epidemii ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Stawkę 0% podatku, o której mowa wyżej stosuje pod warunkiem, że dokonujący ww. dostawy towarów posiada potwierdzenie od:

1) organizacji pożytku publicznego, że zbiórka środków na sfinansowanie zakupu ww. produktów leczniczych jest przeprowadzana jako zbiórka publiczna zgodnie z przepisami ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych;

2) nabywcy, że towar będzie wykorzystany do terapii przeprowadzonej na terytorium kraju.

Dodatkowo w § 10c ww. rozporządzenia zadecydowano o obniżeniu do 8% stawki podatku na dostawy środków odkażających o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych i wirusobójczych, mających zastosowanie wyłącznie w ochronie zdrowia, na które zostało wydane pozwolenie tymczasowe albo dokonany wpis do rejestru pro-duktów biobójczych w rozumieniu  ustawy o produktach biobójczych.

Stawkę obniżoną do 8% na dostawy środków odkażających o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych i wirusobójczych stosuje się do końca czerwca 2020 r., gdyż od 1 lipca 2020 r. w związku ze zmianami stawek, a w szczególności poz. 15 załącznika nr 3 do ustawy o VAT ww. środki odkażające o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych i wirusobójczych będą opodatkowane na stałe stawką VAT w wysokości 8%.

Rozporządzenie weszło w życie z dniem 25 kwietnia 2020 r.

Wojciech Zajączkowski