02.07.2012 r.
5 min

Obowiązek podatkowy w podatku VAT. Projektowana od 2013 r. zmiana przepisów.

Ekspert KIP

Skopiuj link
02.07.2012r.
5 min

Wyjątki od powyższej reguły zostały ujęte w projekcie ustawy w art. 19a ust. 5. W myśl tego przepisu obowiązek podatkowy będzie powstawał z upływem miesiąca, w którym:

1) otrzymano całość lub część zapłaty z tytułu:

a) dostawy towarów na podstawie umowy komisu dokonanej przez komitenta komisantowi,
b) przeniesienia z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu własności towarów w zamian za odszkodowanie,
c) dokonywanej w trybie egzekucji dostawy towarów, o której mowa w art. 18,
d) świadczenia, na podstawie odrębnych przepisów, na zlecenie sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury usług związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług,
e) dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w art. 29a ust. 1.

Dla niektórych transakcji dla obowiązku podatkowego będzie miał jednak znaczenie termin wystawienia faktury. Będzie tak wobec (art. 19a ust. 5 pkt 2):

a) świadczenia usług budowalnych lub budowalno-montażowych,
b) dostawy książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) – z wyłączeniem map i ulotek – oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1),
c) czynności polegających na drukowaniu książek (PKWiU ex 58.11.1) – z wyłączeniem map i ulotek – oraz gazet, czasopism i magazynów (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1), z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług.

Jednakże termin na wystawienie faktur w przypadkach ujętych w ust. 5 pkt 2 lit. a-c został doprecyzowany w art. 106i ust. 4 i ust. 5 projektu ustawy. W myśl tych przepisów (ust. 4) fakturę wystawia się nie później niż:

1)   30. dnia od dnia wykonania usług – w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 2 lit. a (usługi budowlane),
2)   60. dnia od dnia wydania towarów – w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 2 lit. b (dostawy książek drukowanych), z zastrzeżeniem ust. 5,
3)   90. dnia od dnia wykonania czynności – w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 2 lit. c (czynności polegających na drukowaniu książek).

Natomiast ust. 5 art. 106i wskazuje, ze w przypadku dostawy towarów, o których mowa w art. 19 ust. 5 pkt 2 lit. b, gdy umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, fakturę wystawia się 120. dnia od pierwszego dnia wydania towarów.

Projektodawca zawarł również w art. 19a przepis obligujący podatników do rozliczenia podatku od zaliczki (zapłaty zgodnie z nowymi przepisami). W myśl tego przepisu jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z upływem miesiąca, w którym ją otrzymano w odniesieniu do kwoty otrzymanej zapłaty. Będzie to oznaczało, że otrzymanie zapłaty przed jakąkolwiek czynnością podlegającą opodatkowaniu będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego w części otrzymanej zapłaty. Przepis ten będzie dotyczył również sprzedaży mediów (wody, energii elektrycznej, gazu), comiesięcznych opłat wnoszonych przez spółdzielców z tytułu zapłaty czynszu, jak i czynności wymienionych w nowym art. 19a ust. 5 pkt 2. Wyjątkiem w tym zakresie będą transakcje wewnątrzwspólnotowe.

Projektodawca chce również objąć obowiązkiem podatkowym usługi, dla których w związku z ich świadczeniami, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń. Dla tych usług obowiązek podatkowy będzie powstawał z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności.

Zmiana zasad momentu powstawania obowiązku podatkowego będzie dotyczyła nie tylko podmiotów dokonujących transakcji krajowych, lecz również importerów usług, eksporterów usług, dostawców i nabywców wewnątrzwspólnotowych, jak i eksporterów towarów otrzymujących zaliczki.


Aktualna promocja: