- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
- Akcyza (2)
- Ceny transferowe (6)
- Delegowanie pracowników (6)
- Edukacja finansowa (6)
- Ekologia i ochrona środowiska (12)
- Fakturowanie i KSeF (25)
- IT dla Ciebie (19)
- Kasy rejestrujace (3)
- Microsoft Excel (9)
- Microsoft PowerPoint (2)
- Microsoft Teams (1)
- Microsoft Word (3)
- Narzędzia IT (3)
- Ochrona sygnalistów (3)
- PODATEK CIT (17)
- Podatek PIT (27)
- PODATEK VAT (86)
- Podatki (11)
- Podatki branżowe (17)
- Podatki i procedury podatkowe (6)
- Podróże Służbowe (3)
- PPK (3)
- Prawo cywilne (5)
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (4)
- Rachunkowość (8)
- Rozwój osobisty (9)
- Środki Trwałe (14)
- WordPress (1)
- Zatrudnianie cudzoziemców (5)
- ZFŚS (2)
Spółki, które dokonują wypłaty należności z tytułu podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są obowiązane jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 19 (art. 41 ust. 4ab ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.). Tym bardziej, że podatnik opodatkowany ryczałtem jest obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych na podstawie przepisów o rachunkowości w sposób zapewniający prawidłowe określenie w kapitale własnym kwoty zysków niepodzielonych i kwoty zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowanych w latach opodatkowania ryczałtem. Co bardzo istotne, jedynie precyzyjne wyodrębnienie zysków i strat sprzed wejścia do systemu ryczałtu od dochodów spółek umożliwi pobranie podatku we właściwej wysokości.
W przypadku wypłat na rzecz udziałowca zaliczek na poczet dywidendy zryczałtowany podatek dochodowy od tych zaliczek, obliczony zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT i pobierany przez spółkę jako płatnika, będzie mógł w momencie wypłat zaliczek na poczet dywidendy zostać pomniejszony o część ryczałtu zapłaconego przez spółkę na podstawie art. 30a ust. 19 ustawy o PIT, jeżeli zaliczki te będą dotyczyły zysków pochodzących z okresu opodatkowania ryczałtem wyodrębnionych w kapitale własnym spółki.
Przykładowo, w przypadku podziału zysku, spółka - jako mały podatnik CIT, który korzystałby ze stawki ryczałtu od dochodów spółek w wysokości 10% - miałaby obowiązek pomniejszenia zaliczek na podatek dochodowy udziałowców o kwotę stanowiącą 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału danego udziałowca w zysku spółki i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego spółki. (stanowisko zaprezentowane m.in. przez Dyrektora KIS z 2 czerwca 2022 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.176.2022.1.MR).
dr Małgorzata Rzeszutekdoradca podatkowy

