09.03.2018 r.
3 min

Od lipca 2018 r. zmienią się deklaracje VAT

Ekspert KIP

Skopiuj link
09.03.2018r.
3 min

Przyczyną zmian wzorów deklaracji VAT są przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 poz. 62). Zmiana ustawy wprowadza tzw. mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment). Projekt rozporządzenia wprowadza nowe wzory deklaracji VAT: VAT-7 (18), VAT-7K (12), VAT-8 (9) oraz VAT-9M (8).

W deklaracji VAT-7 i VAT-7K wprowadzono następujące zmiany:

1) W części E Obliczenie wysokości zobowiązania podatkowego lub kwoty zwrotu:

  • dodano nową pozycje 58 z opisem: „na rachunek VAT”.

2) W części F Informacje dodatkowe:

  • dodano nową pozycję 67 z opisem: „Podatnik korzysta z obniżenia zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 108 d ustawy”,
  • dodano nową pozycję 68 z opisem: „Podatnik wnioskuje o zwrot podatku na rachunek VAT”.

3) W części G Informacja o załącznikach:

  • Usunięto informacje o liczbie załączników VAT-ZD.

4) Usunięto w części H Podpis podatnika lub osoby reprezentującej podatnika i w jego miejsce wprowadzono Dane kontaktowe podatnika lub osoby reprezentującej podatnika.

5) Usunięto część I Adnotacje urzędu skarbowego.

Deklaracja VAT-7 i VAT-7K zwiększyła objętość do 3 stron.

Wzory deklaracji VAT-7, VAT-8 i VAT-9M będzie się stosowało od rozliczenia za lipiec 2018 r. Natomiast wzory uchylane tych deklaracji będzie można stosować nie dłużej niż do rozliczenia za wrzesień 2018 r.

Wzór deklaracji VAT-7K będzie się stosowało od rozliczenia za III kwartał 2018 r. Natomiast wzór uchylanej deklaracji VAT-7K będzie można stosować nie dłużej niż do rozliczenia za III kwartał 2018 r.

Co istotne, zmiana wzorów deklaracji nie wpłynie na strukturę JPK. Nie będzie więc konieczności dokonywania zmian informatycznych w tym zakresie od lipca 2018 r., od kiedy nowe deklaracje zaczną obwiązywać.

Interesujące, że również w deklaracjach VAT-8 i VAT-9M wprowadzono dodatkowe pole z opisem: „Podatnik korzysta z obniżenia zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 108d ustawy”. Sytuacja ta będzie rzadka, jednak możliwa, gdy podatnik uprzednio czynny przestał nim być i jako zwolniony dokonuje zapłaty podatku z tytułu WNT, czy importu usług w całości z rachunku VAT, równocześnie będąc uprawnionym do zmniejszenia zobowiązania podatkowego na podstawie nowego art. 108d ustawy o VAT dotyczącego stosowania split payment.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2018 r.

Wojciech Zajączkowski