13.08.2021 r.
2 min

Opodatkowanie branży IT

Ekspert KIP

Skopiuj link
13.08.2021r.
2 min

Przypomnijmy, że już obecnie informatycy mogą korzystać z różnych form opodatkowania – podatek liniowy, skala podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, estoński CIT w przypadku spółek IT. Wybór opodatkowania uwarunkowany jest wieloma czynnikami typu wysokość wydatków, ilość pracowników, posiadane wyposażenie, itp. Dodatkowo jest jeszcze ulga badawczo-rozwojowa oraz ulga IP box w przypadku sprzedaży praw majątkowych do wytworzonego utworu – prawa autorskiego. W przypadku umów cywilnoprawnych funkcjonują również podwyższone koszty uzyskania przychodu do rozliczenia w wysokości 50%. Jest zatem w czym wybierać już teraz.

Co nowego od przyszłego roku? Polski Ład ma zmienić zasady rozliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Od 2022 r. ma obowiązywać stawka 12 proc. od świadczenia usług związanych z wydawaniem pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0, z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie online), pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1) i użytkowego (PKWiU 58.29.2) oraz oprogramowania komputerowego pobieranego z internetu (PKWiU ex 58.29.3, z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie online). Stawka 12 proc. ma też objąć m.in. usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0) oraz związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Informatyków na ryczałcie co prawda dotkną też zmiany związane z brakiem możliwości odliczenia składki zdrowotnej. Jednak obciążenie będzie niższe niż przy innych formach opodatkowania. Składka zdrowotna wyniesie jedną trzecią stawki podatku, czyli dla tej grupy będzie to 4 proc.

Warto rozważyć zmiany zasad z podatku liniowego na ryczałt po wejściu Polskiego ładu, gdyż może się okazać nieopłacalne konsekwentnie rozliczenie wg stawki 19% gdyż dochód będzie znacznie bardziej obciążony składką zdrowotną niż obecnie.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy