29.11.2020 r.
4 min

Oznaczenia procedury „EE” w nowym JPK_VAT

Ekspert KIP

Skopiuj link
29.11.2020r.
4 min

W § 10 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. 2019, poz. 1988 ze zm.) reguluje oznaczanie transakcji sprzedaży usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych symbolem „EE”. Zgodnie z tą regulacją: dodatkowo ewidencja (dotycząca świadczenia usług) zawiera oznaczenia dotyczące świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy – oznaczenie „EE”.

Od razu należy kategorycznie stwierdzić, że oznaczenie „EE” nie dotyczy sprzedaży energii elektrycznej pomimo skrótu, który może kojarzyć się z energią elektryczną.

Ponadto regulacja zawarta § 10 ust. 4 pkt 2 ww. rozporządzenia odsyła nas do art. 28k ustawy o VAT. Zgodnie z art. 28k ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu. Powyższy przepis dotyczy wyłącznie świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami. Oczywiście regulacja art. 28k ustawy o VAT dotyczy określenia miejsca świadczenia tych usług i choć odnosić się może również do świadczenia usług na terytorium kraju na rzecz osób „prywatnych”, to jednak w przeważającej mierze ma zastosowanie do świadczenia tych usług przez polskich podatników na rzecz osób prywatnych mających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu poza terytorium kraju (poza Polską). Jednakże ta celowościowa wykładnia art. 28k ustawy o VAT dla celów prowadzenia ewidencji nie spodobała się Ministerstwu Finansów, które w jednym z odpowiedzi na swojej stronie internetowej wskazało, że: „oznaczenie EE dotyczy świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, do których ma zastosowanie art. 28k ustawy o podatku od towarów i usług, a więc świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami. W przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Zatem to oznaczenie będzie mieć zastosowanie do refaktury przez pracodawcę na pracownika kosztów prywatnych rozmów – także w przypadku świadczenia tych usług na terytorium Polski.”.

Powyższe oznaczenie nie ma w takiej sytuacji jakiegokolwiek sensu poza tym, że organy podatkowe dowiedzą się kto w Polsce dokonuje sprzedaży usług głównie telekomunikacyjnych na rzecz osób prywatnych. W konsekwencji podmioty takie jak Orange, T-Mobile, czy Play muszą prawie wszystkie swoje faktury wystawiane na rzecz osób prywatnych oznaczać symbolem „EE”, z uwagi na swoją specyfikę sprzedaży. Również podatnicy, jak wskazało w ww. odpowiedzi Ministerstwo Finansów, dokonujący sprzedaży (refakturowania) usług telekomunikacyjnych na rzecz swoich pracowników, posiadających miejsce zamieszkania w Polsce, wystawiając fakturę muszą ją oznaczyć symbolem „EE”. Doszły do mnie głosy, że również oznaczenia procedur (w tym symbol „EE”) powinny być zawarte na dokumentach niebędących fakturami, czyli na dokumentach „RO”, czy „WEW”. O tym jednak napiszę po uzyskaniu potwierdzenia stanowiska Ministerstwa Finansów w tym zakresie.

Wobec powyższego należy jednoznacznie stwierdzić, że oznaczenia „EE” nie powinny pojawiać się na fakturach wystawianych na rzecz przedsiębiorców niezależnie od tego, czy transakcja sprzedaży usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych jest dokonywana na rzecz krajowego, czy też zagranicznego podatnika VAT (tzw. eksport usług).

Podsumowując, wyłącznie sprzedaż usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz osób niebędących podatnikami będzie oznaczona kodem „EE” niezależnie od tego, czy świadczenie to podlega opodatkowaniu polskim VAT, czy też usługa będzie opodatkowana poza terytorium kraju.

Wojciech Zajączkowski