16.11.2019 r.
3 min

PCC od walut wirtualnych – projekt ustawy

Ekspert KIP

Skopiuj link
16.11.2019r.
3 min

Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wskazują, że PCC podlegają  umowy sprzedaży i zamiany, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy i prawa majątkowe. Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że waluty wirtualne są prawami materialnymi i jako takie podlegają podatkowaniu PCC. Jednak wobec wątpliwości dotyczących elementów istotnych dla powstania obowiązku podatkowego w tym podatku Minister Finansów zdecydował się tymczasowo zaniechać poboru podatku od czynności cywilnoprawnych od podatników nabywających w drodze umowy sprzedaży lub zamiany walutę wirtualną, o której mowa w art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Powyższe nastąpiło na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej (Dz.U. 2018, poz. 1346). Rozporządzenie to obowiązuje do końca 2019 r.

Argumentacja, jaka legła u podstaw wydania ww. rozporządzenia jest również przytoczona w uzasadnieniu do ww. ustawy o zmianie ustawy o PCC.

Ministerstwo Finansów wskazuje na konstytucyjne zasady nakładania podatków. Wyjaśnia , że strony transakcji, której przedmiotem są waluty wirtualne, pozostają dla siebie anonimowe, co uniemożliwia ustalenie statusu podatkowego zbywcy, a w konsekwencji możliwości zastosowania zwolnienia z PCC.

Niejednoznaczna jest także kwestia miejsca wykonywania prawa majątkowego, które istotne jest z punktu widzenia przepisów ustawy, ze względu na zakres terytorialny jej działania. Podatkowi podlegają, bowiem czynności cywilnoprawne, których przedmiotem są prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej „RP”), a w przypadku gdy prawa majątkowe wykonywane są za granicą – czynności podlegają opodatkowaniu wyłącznie wtedy, gdy spełnione są łącznie dwa warunki – nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP i czynność cywilnoprawna dokonywana jest na terytorium RP. Nie jest jasne, gdzie w przypadku obrotu walutą wirtualną dochodzi do dokonania czynności cywilnoprawnej.

Ministerstwo Finansów zwraca również uwagę na to, że specyfikę sprzedaży walut wirtualnych może prowadzić do dokonywania przez ten sam podmiot wielu transakcji tego samego dnia, co mogłoby skutkować nałożeniem obowiązku zapłaty podatku w wysokości przekraczającej zainwestowane środki.

Z powyższych względów Ministerstwo Finansów zaproponowało wprowadzenie do ustawy zwolnienia od PCC sprzedaży i zamiany walut wirtualnych w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Powyższe zwolnienie być stosowane do czynności cywilnoprawnych dokonanych od 1 stycznia 2020 r. co ma zapewnić ciągłość w nieobciążaniu podatkiem ww. czynności w związku z wygaśnięciem z końcem roku rozporządzenia z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej.

Wojciech Zajączkowski