27.05.2018 r.
8 min

Pełne odliczenie od samochodu wykorzystywanego do celów prywatnych?

Ekspert KIP

Skopiuj link
27.05.2018r.
8 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który planuje wziąć w leasing operacyjny nowy samochód o masie poniżej 3,5 t. Zainteresowany chce przeznaczyć auto tylko do celów firmowych i odliczać 100% podatku VAT od opłat (opłata wstępna, raty, serwis itd.) zgłaszając je na formularzu VAT-26 we właściwym urzędzie skarbowym.

Podatnik zadał pytanie, czy w przypadku, gdy np. po 3 miesiącach z różnych przyczyn stwierdzi, że jednak chciałby używać auto również do celów prywatnych (czyli rozliczać je w trybie mieszanym 50/50), to czy musi zwrócić wcześniej odliczony podatek VAT od kosztów leasingu typu wpłata wstępna, raty, serwis itd.?

Zdaniem Podatnika, w przypadku zmiany przeznaczenia auta firmowego z 100% na 50/50, czyli na użytkowanie mieszane, jeśli samochód jest w leasingu operacyjnym to nie musi zwracać połowy wcześniej odliczonego podatku VAT od opłat leasingowych typu opłata wstępna, rata, serwis itd.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Podatnika za prawidłowe. Organ wskazał, że podstawowym i koniecznym warunkiem dającym podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem i utrzymaniem pojazdu samochodowego jest to by pojazd używany był wyłącznie do działalności gospodarczej. Warunki jakie należy spełnić, by uznać, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika zostały wymienione przez ustawodawcę w art. 86a ust. 4 ustawy. Wśród tych warunków jest m.in. obowiązek ustalenia przez podatnika takich zasad użytkowania pojazdów, by można było wykluczyć możliwość użycia ich w sposób inny niż związany z działalnością gospodarczą oraz obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Niezbędnym elementem warunkującym uznanie, że mamy do czynienia z pojazdem samochodowym wykorzystywanym wyłącznie w działalności gospodarczej jest również – określony w art. 86 ust. 12 ustawy o VAT – wymóg zgłoszenia (w ściśle określonym terminie) faktu takiego sposobu wykorzystywania pojazdu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Przepisy art. 86a ustawy o VAT regulują kwestię prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem i eksploatacją pojazdów samochodowych. Natomiast kwestia związana z korektą podatku naliczonego odliczonego z ww. tytułu została unormowana w art. 90b ustawy.

Zgodnie z art. 90b ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy, o którym mowa w art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a, nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie do celów działalności gospodarczej i do celów innych niż działalność gospodarcza, podatnik jest obowiązany do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu.

Według art. 90b ust. 2 ustawy, w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 1, nastąpi sprzedaż pojazdu samochodowego, uznaje się, że wykorzystanie tego pojazdu zostało zmienione na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej, aż do końca okresu korekty.

Z przepisów ustawy o VAT wynika, że wprowadzono system korekt podatku naliczonego, który będzie stosowany w sytuacji, gdy podatnik nabył pojazd samochodowy z pełnym prawem do odliczenia, w związku z przeznaczeniem go do wykorzystywania wyłącznie w działalności gospodarczej, a następnie w okresie 60 miesięcy od nabycia zmienia jego przeznaczenie i będzie wykorzystywał ten pojazd również do innych celów niż działalność gospodarcza;

System korekt nakłada obowiązek zmniejszenia odliczonego podatku naliczonego, w drugim natomiast umożliwia podatnikowi zwiększenie podatku do odliczenia, jednakże w odpowiedniej proporcji do pozostałego okresu korekty.

Jak wynika z ww. przepisów, systemowi korekt, o których mowa w art. 90b ustawy podlegają tylko wydatki z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia pojazdu.

Należy zwrócić uwagę, że leasing operacyjny jest umową, na podstawie której leasingobiorca nabywa jedynie prawo do korzystania z przedmiotu leasingu, a formą wynagrodzenia za powyższą usługę jest czynsz. Na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług leasing operacyjny jest usługą, zdefiniowaną w art. 8 ustawy. Po zakończeniu umowy leasingu jednym z wariantów jest sprzedaż przedmiotu umowy leasingobiorcy, opcja wykupu jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może, lecz nie musi skorzystać.

Zatem, w świetle art. 90b ust. 1 ustawy, wydatki związane z używaniem pojazdu na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu (operacyjnego) lub innej umowy o podobnym charakterze, nie podlegają korekcie. Odliczenie tych wydatków odbywa się bowiem na bieżąco (a nie jak przy nabyciu „na własność” – jednorazowo, „z góry”), zatem istnieje możliwość weryfikowania tego odliczania na bieżąco – w miesiącu dokonania zmiany przeznaczenia pojazdu Podatnik winien dokonać zmiany zasad (wysokości) odliczania podatku.

Mając na uwadze przywołane wyżej przepisy należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy użytkowany w ramach umowy leasingu operacyjnego samochód o masie poniżej 3,5 t Podatnik będzie pierwotnie wykorzystywał wyłącznie do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 86a ust. 4 ustawy i w związku z tym faktem odliczy pełną kwotę podatku naliczonego od kosztów leasingu typu wpłata wstępna, raty, serwis itd., a następnie zmieni przeznaczenie tego samochodu i pojazd ten będzie wykorzystywany do działalności „mieszanej”, to nie wystąpią wynikające z art. 90b ustawy przesłanki warunkujące obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego za okresy rozliczeniowe przed zmianą przeznaczenia.

Należy stwierdzić, że w przypadku, gdy np. po 3 miesiącach z różnych przyczyn Podatnik stwierdzi, że jednak chciałby używać auto również do celów prywatnych (czyli rozliczać je w trybie mieszanym 50/50), to nie musi zwrócić wcześniej odliczonego podatku VAT od kosztów leasingu operacyjnego typu wpłata wstępna, raty, serwis itd., poniesionych przed zmianą sposobu wykorzystania samochodu.

Organ podkreślił, że: wydana interpretacja rozstrzyga wyłącznie kwestię czy Podatnik po zmianie przeznaczenia samochodu o masie poniże 3,5 t, używanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego pierwotnie wyłącznie do działalności gospodarczej, w związku ze zmianą sposobu wykorzystania samochodu (50/50) będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego z faktur VAT dokumentujących koszty leasingu operacyjnego typu wpłata wstępna, raty, serwis itd. Inne kwestie przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. Należy zatem zauważyć, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii, czy Podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 100% z faktur VAT dokumentujących koszty leasingu typu wpłata wstępna, raty, serwis itd. Powyższe nie było bowiem przedmiotem zapytania Podatnika, jak również nie zostało sformułowane własne stanowisko Podatnika w tym zakresie.

oprac.: Wojciech Zajączkowski