12.09.2021 r.
3 min

Podatkowe skutki likwidacji działalności gospodarczej

Ekspert KIP

Skopiuj link
12.09.2021r.
3 min

Zakończenie działalności przedsiębiorcy prowadzącego indywidualną działalność gospodarczą wymaga dokonania zgłoszenia za pośrednictwem formularza CEIDG-1. Można to zrobić elektronicznie bez konieczności wizyty w urzędzie. Niezależnie od wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym (liniowy, skala podatkowa, ryczałt) trzeba pamiętać o konieczności sporządzenia spisu z natury oraz uwzględnienia remanentu z dnia zakończenia działalności gospodarczej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w celu obliczenia zaliczki na podatek dochodowy.

Wykaz powinien obejmować środki trwałe, wyposażenie, towary handlowe i materiały, a ponadto datę nabycia składnika majątku, kwotę wydatków poniesionych na ich nabycie, zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów, wartość początkową, metodę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych. Jeśli na wykazie pozostaną składniki majątku, które nie zostały przez firmę sprzedane przed jej likwidacją to są one zwolnione z opodatkowania do momentu ich zbycia. W sytuacji, gdy składniki majątku zostaną zbyte przed upływem 6 lat licząc od miesiąca następującego po miesiącu, w którym działalność ta została zlikwidowana, stanowią one przychód lub dochód (w zależności od formy opodatkowania prowadzonej uprzednio przez podatnika działalności gospodarczej). Sprzedaż składników majątku po upływie ww. okresu pozostaje bez implikacji w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z punktu widzenia podatku VAT z tytułu zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej podatnicy zobowiązani są do sporządzenia spisu z natury – zgodnie z art. 14 ustawy ale wyłączeni z tego obowiązku są podatnicy VAT zwolnieni podmiotowo (z art. 113 ustawy o VAT). W ostatniej składanej przez podatnika VAT czynnego deklaracji powinny zostać również wykazane korekty odliczenia podatku naliczonego wynikające z art. 91 ust. 7 ustawy o VAT czy ulgi na zakup kasy rejestrującej. Późniejsza sprzedaż majątku po likwidacji przez osobę fizyczną nie wywołuje skutków podatkowych w VAT – dostawa towarów objętych spisem z natury korzysta ze zwolnienia z VAT przez okres 12 miesięcy od zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych (art. 14 ust. 7 ustawy o VAT).

Jeśli podatnik planuje zamknąć działalność to warto zastanowić się nad likwidacją jeszcze w 2021 roku, gdyż w ramach zmian w Polskim Ładzie w tym obszarze również są planowane zmiany, które dotyczą większych obciążeń podatkowych przy likwidacji firmy i opodatkowania pozostałego po firmie majątku.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy