- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
- BHP (1)
- Branża budowlana i deweloperska (2)
- Ceny transferowe (9)
- CIT (27)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (12)
- Gospodarka odpadami (13)
- Inwentaryzacja (1)
- IT dla Ciebie (8)
- JPK VAT (2)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (3)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (13)
- PIT (30)
- Podatek od nieruchomości (2)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (13)
- Podróże Służbowe (5)
- Polski Ład (11)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (8)
- Prawo cywilne (7)
- Rachunkowość (5)
- Raportowanie schematów podatkowych (5)
- Rozwój osobisty (11)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (8)
- Środki Trwałe (12)
- VAT (86)
- VAT dla Lasów Państwowych (1)
- VAT w branży budowlanej (2)
- VAT w obrocie międzynarodowym (8)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (1)
- Zarządzanie i rozwój (2)
- Zatrudnianie cudzoziemców (11)
- ZFŚS (3)
Jaka kwota stanowi podstawę opodatkowania w podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy nabywane od zagranicznego podatnika usługi stanowiące dla polskiego podatnika import usług (np. usługi licencyjne) zostały zafakturowane przez usługodawcę wraz z należnym podatkiem VAT kraju sprzedawcy usługi?
W sytuacji wystąpienia importu usług u polskiego podatnika nabywającego usługi od zagranicznego podatnika (nieposiadającego siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski) podstawą opodatkowania podatkiem VAT, jest cała kwota jaką usługobiorca jest zobowiązany zapłacić usługodawcy. Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 17 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem przypadku gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 2 lub wartość usługi – na podstawie odrębnych przepisów – zwiększa wartość celną importowanego towaru. Z powyższego przepisu wynika, że podstawą opodatkowania przy imporcie usług m.in. usług licencyjnych jest cała kwota jaką nabywający usługę jest zobowiązany zapłacić usługodawcy. Do kwoty tej wliczane będą również opłaty, jak i podatki, które zostały zafakturowane niezgodnie z umową lub niezgodnie z przepisami określającymi miejsce świadczenia przy świadczeniu usług.
Dlatego też usługobiorca (polski podatnik) powinien wykazać import usług, dla którego podstawą opodatkowania polskim podatkiem VAT będzie kwota brutto wynikająca z faktury sprzedaży wystawionej (nawet błędnie) przez zagranicznego usługodawcę.

