11.06.2012 r.
3 min

Pozostawienie ulepszeń wymusza korektę

Ekspert KIP

Skopiuj link
11.06.2012r.
3 min

Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 5 czerwca 2012 r. (sygnatura akt: I FSK 1352/11) oddalił skargę kasacyjną spółki, która nie zgadzała się z fiskusem w kwestii korekty VAT. Sąd uznał jednak, że skarżąca miała obowiązek skorygowania podatku. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że zajmuje się sprzedażą detaliczną poprzez sieć placówek handlowych. Sklepy stanowią jej własność lub są przedmiotem najmu. W wynajętych lokalach handlowych firma zwykle dokonuje modernizacji i adaptacji dostosowujących je do potrzeb własnej działalności. Umowy najmu zawarte pomiędzy nią a właścicielami nieruchomości są wieloletnie, najczęściej dziesięcioletnie. Zawierają zapisy, że w razie zakończenia umowy najmu właściciel nieruchomości nie będzie wymagał przywrócenia stanu poprzedniego i zatrzyma poczynione nakłady. Czasami z przyczyn ekonomicznych spółka musi rozwiązać umowę najmu przed terminem. Wówczas opuszcza lokal, a wynajmujący nabywa prawo do zatrzymania całości nakładów i ulepszeń przez nią wprowadzonych, za co nie należy jej się żadne wynagrodzenie. Podatniczka miała wątpliwości, czy musi korygować VAT odliczony w momencie poczynienia nakładów.

Fiskus uznał, że tak. Zauważył, że spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku od nakładów inwestycyjnych związanych z dostosowaniem lokalu do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Jednakże w wyniku rozwiązania umowy najmu pozostawione w całości nakłady, od których odliczono VAT, nie będą już służyć czynnościom opodatkowanym.

Niekorzystną dla spółki wykładnię potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Podkreślił, że zaniechanie wykorzystania poczynionych nakładów było uzależnione od woli samej firmy i nie wiązało się z wypadkami losowymi.

O tym, że w wypadku spółki konieczne jest dokonanie korekty, przekonany był również Naczelny Sąd Administracyjny.

Prawo do odliczenia VAT przysługuje do momentu, gdy podatnik użytkuje przedmioty, co do których poczynił nakłady i rozliczył podatek – podkreślił sędzia Hieronim Sęk. W sytuacji, w której zaprzestaje ich używania, co do zasady musi dokonać korekty.
Wyrok jest prawomocny.

Artykuł pochodzi z gazety „Rzeczpospolita” z dnia 6 czerwca 2012 r.

Aktualna promocja: