13.08.2021 r.
3 min

PPK a ujęcie w księgach podatkowych i rachunkowych

Ekspert KIP

Skopiuj link
13.08.2021r.
3 min

Dla celów bilansowych wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający traktuje się tak, jak wpłaty z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Należą one do tzw. kosztów pracowniczych. W związku z tym ich kwotę ujmuje się w księgach rachunkowych na zwiększenie kosztów działalności operacyjnej podmiotu.  Natomiast kwoty wpłat do PPK ujmuje się w księgach rachunkowych na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki", w ramach którego można wyodrębnić konto o nazwie np. "Wpłaty do PPK" lub "Rozrachunki z instytucją zarządzającą i prowadzącą PPK". Zależnie od funkcjonującego w jednostce zakładowego planu kont, może to być konto analityczne do konta 24 lub nowe konto syntetyczne w ramach funkcjonujących już kont pozostałych rozrachunków (tj. kont 24). 

Należy również zastanowić się jak ująć ten wydatek podatkowo od strony pracownika i pracodawcy. Z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych to przychód z tytułu sfinansowania przez pracodawcę wpłat do PPK powstaje w miesiącu, w którym pracodawca dokonał wpłaty na rachunek uczestnika w PPK. Ponieważ wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę stanowią przychody ze stosunku pracy, to u osób do 26. roku życia korzystających z tzw. zwolnienia dla młodych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT, te wpłaty korzystają ze zwolnienia w ramach ustawowego limitu przychodów wynoszącego 85.528 zł rocznie (biorąc pod uwagę jeszcze skalę podatkową obowiązującą w 2021 roku).

Ważne, żeby pamiętać, iż do przychodu z tytułu wpłat do PPK finansowanych przez zakład pracy nie należy stosować 50% kosztów uzyskania przychodów. Pracodawca, aby prawidłowo obliczyć zaliczkę na podatek, powinien przychód z tytułu:

  • pracy o charakterze twórczym pomniejszyć o 50% koszty uzyskania przychodów,
  • wpłat do PPK finansowanych przez zakład pracy pomniejszyć o koszty podstawowe lub podwyższone.

Jeżeli działalność spółki jako pracodawcy jest działalnością badawczo-rozwojową, objętą ulgą B+R, to kwoty, które wpłaca do PPK, może uznać za koszty kwalifikowane, poniesione w związku z tą działalnością, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT oraz art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT.

Z punktu widzenia rozliczenia podatku dochodowego od strony pracodawcy to wpłaty na PPK stanowią koszt uzyskania przychodu w miesiącu, za który należne jest wynagrodzenie pracownika stanowiące podstawę do obliczenia wysokości wpłaty. Przykładowo, wpłaty na PPK obliczone w liście płac za listopad 2020 r. podlegające wpłacie do instytucji finansowej w terminie do 15 stycznia 2021 r. stanowią koszt podatkowy w miesiącu listopadzie 2020 r.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy