13.09.2019 r.
4 min

Problemy z zapłatą na rachunek komornika lub organu egzekucyjnego

Ekspert KIP

Skopiuj link
13.09.2019r.
4 min

Nowe regulacje nakładają na podatników VAT, PIT i CIT obowiązek dokonywania płatności, za transakcję powyżej 15.000 zł, na rachunek bankowy kontrahenta-podatnika VAT czynnego zawarty w wykazie, czyli w tzw. „białej liście”. Dokonanie płatności na rachunek, którego w wykazie nie ma skutkować będzie odpowiedzialnością solidarną w VAT oraz niezaliczeniem do podatkowych kosztów wydatku zapłaconego przelewem na konto, które nie figuruje w wykazie rachunków bankowych.

Od 1 wrzenia 2019 r. można już sprawdzać rachunki bankowe kontrahentów. Ich brak w wykazie, aby nie utracić możliwości zaliczenia do podatkowych kosztów wydatku, będzie skutkował koniecznością zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury o zleceniu przelewu na rachunek bankowy, którego numer nie figuruje w wykazie. Podatnik dokonujący płatności będzie miał na to 3 dni od daty zlecenia przelewu.

Może się zdarzyć, że organ egzekucyjny lub komornik sądowy dokona zajęcia wierzytelności pieniężnej, przez przesłanie do dłużnika zobowiązanego zawiadomienia o zajęciu wierzytelności pieniężnej zobowiązanego wzywając dłużnika zajętej wierzytelności, aby należnej od niego kwoty do wysokości egzekwowanej należności nie uiszczał zobowiązanemu.

Wówczas podatnik będący nabywcą towarów lub usług dokonując zapłaty kwoty wynikającej z faktury reguluje ją na rachunek organu egzekucyjnego lub na rachunek komornika sądowego.

Czy wobec powyższego rachunki bankowe organu egzekucyjnego oraz komornika sądowego są zgłaszane do wykazu rachunków widniejących na tzw. białej liście podatników. Należy jednoznacznie stwierdzić, że rachunki bankowe organów egzekucyjnych w żadnym razie nie figurują w tym wykazie. Natomiast rachunki komorników sądowych mogą być do tego wykazu zgłoszone, choć i tu nie ma pewności, że tak będzie.

Jedynym rozwiązaniem dla podatnika (gdy takiego numeru rachunku w wykazie nie będzie), aby nie narazić się na brak możliwości zaliczenia wydatku do podatkowych kosztów oraz odpowiedzialności solidarnej w VAT jest złożenie zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek bankowy, którego nie ma w wykazie do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury w terminie trzech dni od dnia zlecenia przelewu. Powyższe wynika z treści art. 117ba § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r.

Oczywiście zgłaszanie do urzędu skarbowego informacji, że podatnik dokonał zapłaty na rachunek komornika sądowego, którego numer rachunku nie figuruje w wykazie jest pozbawione jakiegokolwiek sensu, bowiem nie jest to konto podatkowe oszusta, czy nawet podmiotu powiązanego. Natomiast jako całkowite nieporozumienie, czy nawet aberrację należy uznać zgłaszanie naczelnikowi skarbowemu faktu, że przelew nie został skierowany do sprzedawcy, lecz właśnie na rachunek urzędu skarbowego (nie zawsze tego samego). Przeczy to zdrowemu rozsądkowi.

Czy będzie to jedyny sposób postępowania podatników dowiemy się zapewne od Ministerstwa Finansów, które zamierza wydać objaśnienia podatkowe w tym zakresie. Żeby jednak nie skończyło się tak jak z objaśnieniami podatkowymi, które miały być wydane w związku z przepisami dotyczącymi kosztów związanych z samochodami osobowymi. Te ostatnie objaśnienia pomimo upływu prawie 1 roku nie zostały wydane.

Wojciech Zajączkowski