Zapraszamy do kontaktu

SZKOLENIA W POLSCE
KATEGORIE SZKOLEŃ
Aktualności podatkowe
Projekt rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek podatku VAT
31 sierpnia 2017
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt z dnia 25 sierpnia 2017 r. rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów zmieniającego rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz. U. t.j. z 2017, poz. 839).

Projekt rozporządzenia został przygotowany w związku z katastrofalnymi w skutkach żywiołami, które miały miejsce w sierpniu 2017 r.

W projekcie rozporządzenia przewiduje się obniżenie stawki podatku VAT do wysokości 0% dla nieodpłatnych dostaw materiałów budowlanych na rzecz poszkodowanych w wyniku działania silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych lub wyładowań atmosferycznych, które miały miejsce w sierpniu 2017 r. Obniżona stawka podatku VAT będzie miała zastosowanie w przypadku darowizn na rzecz poszkodowanych osób fizycznych oraz podmiotów, które prowadzą działalność edukacyjną, ochrony zdrowia, kulturalną, w zakresie opieki społecznej, opieki nad dziećmi, młodzieżą, czy zbiorowego zakwaterowania uczniów lub studentów. Stawka VAT w wysokości 0% będzie stosowana do darowizn materiałów budowlanych na rzecz ww. osób i podmiotów dysponujących nieruchomością, w której w wyniku żywiołów powstała szkoda, a która położona jest na terenie gmin określonych w załączniku do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 2017 r. w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych (Dz. U. poz. 1547), tj. następujących gmin:

Województwo Kujawsko-Pomorskie: Barcin, Bytoń, Cekcyn, Chełmża, Gąsawa, Gostycyn, Janowiec, Kamień Krajeński, Kcynia, Kęsowo, Koronowo, Kruszwica, Łabiszyn, Mrocza, Nakło, Piotrków Kujawski, Płużnica, Rogowo (pow. żniński), Sadki, Sicienko, Sępólno Krajeńskie, Sośno, Szubin, Tuchola, Więcbork, Wielka Nieszawka, Złotniki Kujawskie, Żnin.

Województwo Pomorskie: Brusy, Chojnice, Czersk, Dziemiany, Gardeja, Karsin, Konarzyny, Lipusz, Parchowo, Sadlinki,

Województwo Wielkopolskie: Blizanów, Bojanowo, Borek Wielkopolski, Brzeziny, Ceków, Czerniejewo, Czerwonak, Damasławek, Dolsk, Dominowo, Dopiewo, Gniezno, Gniezno miasto, Golina, Gołuchów, Gostyń, Godziesze Wielkie, Jaraczewo, Jarocin, Jutrosin, Kalisz, Kłodawa, Kobylin, Kołaczkowo, Kostrzyn, Kościan miasto, Koźminek, Kórnik, Krobia, Krzykosy, Książ Wielkopolski, Leszno, Łubowo, Malanów, Mieleszyn, Miejska Górka, Mieścisko, Miłosław, Nekla, Niechanowo, Nowe Miasto nad Wartą, Odolanów, Opatówek, Pakosław, Piaski, Pogorzela, Pyzdry, Rawicz, Rozdrażew, Rzgów, Słupca, Szczytniki, Ślesin, Śmigiel, Środa Wielkopolska, Śrem, Trzemeszno, Tuliszków, Wapno, Włoszakowice, Września, Zaniemyśl, Żerków.

Jednocześnie w celu zapobieżenia ewentualnym nadużyciom, stawka w wysokości 0% będzie miała zastosowanie, pod warunkiem zawarcia pisemnej umowy darowizny pomiędzy sprzedawcą a poszkodowanym oraz przedłożenia przez poszkodowanego stosownego dokumentu potwierdzającego powstanie szkody w nieruchomości. W przypadku osób fizycznych byłaby to kopia (potwierdzona za zgodność z oryginałem) kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego sporządzonego przez ośrodek pomocy społecznej, z którego będzie wynikać, że nieruchomość danej osoby została zniszczona w wyniku działania silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych lub wyładowań atmosferycznych, które miały miejsce w sierpniu 2017 r., w przypadku pozostałych podmiotów, o których mowa w rozporządzeniu - zaświadczenie wydane przez odpowiednio: wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o poniesieniu z tychże powodów strat w obiektach, w których podmioty te prowadzą działalność.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

źródło: www.rcl.gov.pl

Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.