25.01.2020 r.
4 min

Projekt zmian prewspółczynnika dla uczelni i instytutów badawczych

Ekspert KIP

Skopiuj link
25.01.2020r.
4 min

Ministerstwo Finansów wskazuje, że 1 października 2018 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1669 z późn. zm.) przy jednoczesnej utracie mocy wiążącej ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki. Nowe przepisy regulują zagadnienia związane m.in. z finansowaniem systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, w związku z tymi zmianami konieczna jest nowelizacja rozporządzenia w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników w zakresie dostosowania do ww. zmian proporcji, według których wyznaczana jest kwota podatku naliczonego związanego z działalnością gospodarczą prowadzoną przez uczelnie publiczne i instytuty badawcze.

Ponieważ przepisy ww. rozporządzenia w sprawie prewspółczynnika w § 6 i § 7 odsyłają do uchylonych przepisów dotyczących finansowania szkolnictwa wyższego i nauki, wprowadzone zmiany aktualizują zasady wyliczenia prewspółczynnika do obecnych metod finansowania tych podatników.

W projekcie rozporządzenia zrezygnowano ze wskazywania w ww. regulacjach:

  1. szczegółowych podstaw prawnych katalogu zadań uczelni publicznych związanych ze szkolnictwem wyższym i nauką przewidzianych w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce finansowanych ze środków publicznych,
  2. dokładnych podstaw prawnych katalogu zadań instytutów badawczych związanych z utrzymaniem i rozwojem potencjału dydaktycznego oraz badawczego w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce finansowanych ze środków publicznych,
  3. dokładnych podstaw prawnych przepisów wprowadzających umożliwiających zapewnienie udzielania uczelniom publicznym oraz instytutom badawczym i rozliczania środków publicznych udzielanych na zadania związane, odpowiednio, ze szkolnictwem wyższym i nauką i z realizacją badań naukowych, prac rozwojowych oraz innych zleconych zadań.

Nowe brzmienie § 6 i § 7 rozporządzenia w sprawie prewspółczynnika określają sposób wyliczenia jego przez uczelnie publiczne i instytuty badawcze dostosowany do nowych źródeł finansowania przewidzianych w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i udzielanych tym podmiotom od 2019 r. na zadania których realizacja nie mieści się w działalności gospodarczej.

Ponieważ obok finansowania zadań uczelni publicznych i instytutów badawczych od 2019 r. na nowych zasadach przewidzianych w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, przepisy wprowadzające zapewniają możliwość przyznawania tym podmiotom (oraz ich rozliczana) w 2019 r. i w latach kolejnych środków publicznych na zasadach określonych w ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym lub ustawie o zasadach finansowania nauki (w przypadku instytutów badawczych – w ustawie o zasadach finansowania nauki) – w projekcie rozporządzenia zaproponowano dodatkowe rozwiązania o charakterze przejściowym umożliwiające tym podmiotom sposób wyliczenia prewspółczynnika.

Zgodnie z tym rozwiązaniem uczelnie publiczne i instytuty badawcze, w celu ustalenia wstępnej proporcji na 2020 r. w oparciu o dane za rok podatkowy 2018, będą stosowały odpowiednio § 6 albo § 7 rozporządzenia w sprawie prewspółczynnika w brzmieniu dotychczasowym. Dla takich przypadków proponuje się przepis przejściowy (§ 3) zawarty w projekcie rozporządzenia.

Wprowadzane przepisy mają mieć zastosowanie począwszy od rozliczenia podatku od towarów i usług za styczeń 2020 r.

źródło: www.rcl.gov.pl

opracował: Wojciech Zajączkowski