04.07.2011 r.
4 min

Projekt zmian rozporządzenia w sprawie wzorów deklaracji VAT

Ekspert KIP

Skopiuj link
04.07.2011r.
4 min

Konieczność wydania rozporządzenia związana jest ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o transporcie drogowym, a w szczególności ze zmianami wynikającymi z dostosowania przepisów podatku od towarów i usług do rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2011, str. 1), m.in. w zakresie usystematyzowania w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług pojęć siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Projektowana zmiana rozporządzenia dotycząca Objaśnień do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7, VAT-7K i VAT-7D) w pozycji 6 jest konsekwencją zmiany art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiana ta wynika z ujednolicenia stosowania pojęć siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej wprowadzonych ww. ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r.

Ponadto w projektowanym rozporządzeniu dodano, w Objaśnieniach w części C. Rozliczenie podatku należnego, objaśnienia do pozycji 37 i 38 deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7, VAT-7K i VAT-7D w brzmieniu:

„W poz. 37 i 38 wykazuje się łączną kwotę podstawy opodatkowania i podatku należnego od importu usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.”

Doprecyzowano również objaśnienia do pozycji 39 i 40, w których wykazuje się łączną kwotę podstawy opodatkowania i podatku należnego od importu usług, dla których miejsce świadczenia określa się na podstawie art. 28b ustawy, nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej w rozumieniu ustawy, tj. podatników podatku od wartości dodanej nakładanego na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej innym niż terytorium kraju, a ponadto uściślono, że pozycję 41 deklaracji wypełnia dostawca i nabywca, a pozycję 42 wypełnia tylko nabywca, jeżeli jest on podatnikiem z tytułu nabycia towarów i usług – w przypadkach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5, 7 i 8 ustawy.

Dodatkowo w Objaśnieniach do deklaracji dodano punkt 15, z którego wynika, że w pozycji 44 deklaracji wykazuje się podatek należny od wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu, wykazany w pozycji 34, podlegający wpłacie na rachunek urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, zgodnie z art. 103 ust. 4 ustawy.

Powyższe zmiany mają na celu usunięcie wątpliwości przy sporządzaniu rozliczenia w zakresie podatku od towarów i usług od importu usług.

W projektowanym rozporządzeniu umieszczono również przepis umożliwiający wykorzystanie objaśnień wydrukowanych według dotychczasowego wzoru, obowiązującego przed zmianą rozporządzenia.

Rozporządzenie powinno mieć zastosowanie do rozliczeń począwszy od rozliczenia za pierwszy okres rozliczeniowy drugiego półrocza 2011 r., co byłoby skorelowane z terminem wejścia w życie zmian uzasadniających przedmiotową zmianę rozporządzenia, wynikającą z ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o transporcie drogowym. Proponuje się, aby rozporządzenie weszło w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: Ministerstwo Finansów