08.06.2018 r.
4 min

Projekt zmian w zakresie STIR i split payment

Ekspert KIP

Skopiuj link
08.06.2018r.
4 min

Zmiany dotyczące przepisów Ordynacji podatkowej dotyczą m.in. braku możliwości zaskarżenia blokady rachunku bankowego na okres do 72 godzin, objęciem rachunków VAT zakresem przedmiotowym STIR, zmian w zakresie informowania posiadacza rachunku o blokadzie na rachunku bankowym, rozszerzeniu zakresu danych przesyłanych codziennie przez banki i SKOK-i o adresy IP, informacje o innych blokadach oraz zajęciach wierzytelności, numerach rachunków wirtualnych, wskazaniu numerów rachunków VAT prowadzonych dla rachunków rozliczeniowych lub rachunków w SKOK.

W tym miejscu należy zauważyć, że informacje o rachunkach VAT przekazywane przez banki i SKOK-i izbie rozliczeniowej, która następnie te dane przekazuje Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej nie zwalnia z obowiązku informowania podatników o rachunkach VAT organów skarbowych. Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników „podmioty, o których mowa w art. 6 ust. 1, 1a i 10, mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego, nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych. Podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego dokonują zgłoszenia aktualizacyjnego wyłącznie w zakresie danych uzupełniających wskazanych w art. 5 ust. 2b pkt 2”. Brak jest normy zwalniającej podatników z takiego obowiązku, gdy organy podatkowe wejdą w posiadanie informacji o rachunkach VAT na podstawie innych przepisów niż przepisy ustawy o NIP.

Zmiany w ustawie Ordynacja podatkowa dotyczące działania STIR obejmują również inne zagadnienia, w tym rozszerzenie możliwości wypłaty środków z zablokowanego rachunku podmiotu kwalifikowanego – na zaległe wynagrodzenia i wszystkie alimenty, czy sprecyzowaniu daty upadku blokady rachunku bankowego.

W ustawie Prawo bankowe wprowadza się zmianę dotyczącą wprowadzanego mechanizmu podzielonej płatności. Dodany w art. 62b ust. 5 wskazuje, że nie jest możliwe obciążenie rachunku VAT, w celu dokonania płatności przy użyciu komunikatu przelewu, jeżeli rachunek odbiorcy jest prowadzony przez zagraniczny bank lub instytucję kredytową, która nie działa w formie oddziału na terytorium Rzeczypospolitej Polskie, a więc nie podlega Prawu bankowemu. Zdaniem projektodawcy chodzi o uniknięcie sytuacji, gdy wysłany zostanie przelew w podzielonej płatności do banku lub instytucji kredytowej, które nie podlegają Prawu bankowemu i tym samym nie założyły rachunków VAT ani nie mają obowiązku odrzucenia przelewu, z uwagi na brak rachunku VAT.

W ustawie o VAT zmiany dotyczą przede wszystkim art. 96b ustawy o VAT dotyczącego wykazu podmiotów, co do których nie dokonano rejestracji, podmiotów wykreślonych oraz podmiotów, których rejestracja została przywrócona. Zmiany mają przede wszystkim charakter doprecyzowujący i porządkujący.

Natomiast w związku z wprowadzeniem mechanizmu podzielonej płatności w ustawie z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 62) zostaje wprowadzona zmiana dotycząca dodania przepisu intertemporalnego o treści: W przypadku otrzymania po dniu 30 czerwca 2018 r. przez podatnika innego niż wskazany na fakturze, o której mowa w art. 108a ust. 3 pkt 3 ustawy zmienianej w art. 1, na rachunek VAT płatności wynikającej z faktury wystawionej przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, przepisu art. 108a ust. 5 ustawy zmienianej w art. 1 nie stosuje się, jeżeli podatnik ten dokonał płatności na rachunek dostawcy lub usługodawcy wskazanych na tej fakturze przed dniem 1 lipca 2018 r.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy zmiana umożliwia wyłączenie od odpowiedzialności solidarnej podatnika innego niż wskazany na fakturze, który otrzymał płatność w podzielonej płatności od nabywcy towarów lub usług na swój rachunek VAT po 1 lipca 2018 r., ale sam dokonał płatności na rzecz dostawcy/usługodawcy wskazanego na fakturze przed wejściem w życie przepisów o podzielonej płatności. Powyższe dotyczy przede wszystkim podmiotów świadczących usługi faktoringu, wykupu lub finansowania wierzytelności.

Wojciech Zajączkowski