Podatek VAT / Podatki i procedury podatkowe
02.12.2022 r.
3 min

Przygotowania do utworzenia grupy VAT

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatek VAT / Podatki i procedury podatkowe
02.12.2022r.
3 min

Grupa VAT wstępuje w prawa i obowiązki jej członków – poprzednio działających jako samodzielni podatnicy VAT, a więc niezbędne jest poznanie ich specyfiki, rozliczeń w zakresie m.in. odliczania VAT przy samochodach osobowych czy płatności wobec kontrahentów z punktu widzenia ulgi na złe długi, gdyż będzie miało to dla Grupy VAT istotne znaczenie. Grupa VAT po jej utworzeniu ma obowiązek/prawo korygowania podatku należnego i naliczonego w związku z transakcjami zawartymi przez poszczególnych członków Grupy VAT.

Jeżeli obowiązek podatkowy z tytułu tych transakcji powstanie w okresie funkcjonowania Grupy VAT, to będzie ona zobowiązana rozliczyć transakcję we własnym imieniu. Jeżeli jednak obowiązek podatkowy powstanie przed przystąpieniem danego podmiotu do Grupy VAT, to transakcja winna być rozliczona we właściwym okresie rozliczeniowym, przypadającym przed przystąpieniem tego podmiotu do Grupy VAT (zatem będzie to okres rozliczeniowy danego podmiotu, a nie Grupy VAT).

Jednakże z uwagi na wykreślenie z rejestru VAT podmiotu wstępującego do grupy (z chwilą rejestracji GV traci on swój nr VAT), w imieniu tego podmiotu rozliczenia VAT (za okres poprzedzający przystąpienie tego podmiotu do Grupy VAT), dokona przedstawiciel Grupy VAT. W tym celu przedstawiciel Grupy VAT posłuży się danymi tego podmiotu (członka Grupy VAT, którego transakcja jest rozliczana). Podobnie jak w przypadku faktur oraz pliku JPK_VAT, zachodzi sukcesja praw i obowiązków przez GV. Analogiczne zasady dotyczyć będą korygowania deklaracji podatkowej JPK oraz informacji podsumowującej VAT-UE

Zgodnie z art. 15a ust. 10 ustawy o VAT, w umowie o utworzeniu Grupy VAT powinny znaleźć się m.in. informacje o wysokości kapitału zakładowego każdego z podatników tworzących Grupę VAT oraz dane identyfikujące udziałowców (akcjonariuszy) i wysokość ich udziałów w kapitale zakładowym podatników tworzących grupę. Grupę VAT będą mogły utworzyć podmioty spełniające jednocześnie warunki wszystkich trzech powiązań (finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych) pomiędzy sobą, które zostały wymienione w art. 15a ust. 3, ust. 4 i ust. 5 ustawy o VAT. Powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne muszą istnieć w trakcie zawiązywania Grupy VAT oraz trwać nieprzerwanie przez okres na jaki GV została powołana.

Czynności realizowane pomiędzy członkami Grupy VAT nie będą podlegać rozliczeniu na gruncie VAT – będą to czynności neutralne, które mogą być dokumentowane notami. Grupa VAT w ramach działalności gospodarczej będzie wykonywać tylko czynności opodatkowane na rzecz podmiotów zewnętrznych. Co ważne, członkowie Grup VAT będą obowiązani przekazywać organom podatkowym ewidencję czynności dokonanych na rzecz innych członków Grupy VAT. W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. ewidencja ta będzie musiała być przekazywana organom podatkowym w dowolnej formie tylko na ich żądanie. Od 1 lipca 2023 r. ewidencja ta będzie musiała być przesyłana bez żądania organów podatkowych co miesiąc za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy