Podatki i procedury podatkowe
15.05.2023 r.
3 min

Raportowanie w systemie SENT po zmianach

dr Małgorzata Rzeszutek

Doradca podatkowy

Skopiuj link
Podatki i procedury podatkowe
15.05.2023r.
3 min

W wyniku zmiany rozporządzenia systemem SENT został objęty przewóz towarów, które są produktami rolnymi, tj. zboża, jaj, mięsa drobiowego i produktów pszczelich. Obowiązek zgłaszania do rejestru SENT dotyczy:

  • wewnątrzwspólnotowych nabyć ww. towarów,
  • przewozów towarów pomiędzy innymi państwami członkowskimi UE przez terytorium Polski.

W odniesieniu do przewozów rozpoczętych przed wejściem w życie nowych regulacji, jeśli zakończenie nastąpiło po ich wejściu w życie – zastosowanie mają przepisy obowiązujące przed zmianą rozporządzenia.

Podmiot zobowiązany do przesyłania, uzupełnienia i aktualizacji zgłoszenia, po zalogowaniu się na PUESC, po wybraniu właściwej usługi w grupie „Przewóz towarów objętych monitorowaniem (SENT)” powinien wybrać odpowiedni „Formularz do wypełnienia”. Po jego wypełnieniu i przesłaniu do rejestru SENT, podmiot zgłaszający otrzyma numer referencyjny wraz z odpowiednią liczbą kluczy (elektroniczne kody zabezpieczające dostęp do zgłoszenia). Natomiast po uzupełnieniu lub aktualizacji zgłoszenia, podmiot otrzyma komunikat potwierdzający wykonanie danej czynności. Przesłania, uzupełnienia lub aktualizacji można również dokonać z wykorzystaniem kanału e-mail (adres: [email protected]) albo interfejsu niewizualnego (web service), wysyłając dokument w formacie xml, zgodnym ze specyfikacją techniczną tego dokumentu udostępnioną na PUESC.

Czyli podmiot obowiązany zgłasza daną przesyłkę do rejestru SENT, uzyskuje unikatowy numer referencyjny i przekazuje go przewoźnikowi. Przewoźnik uzupełnia zgłoszenie o swoje dane, w tym dane dotyczące numeru rejestracyjnego pojazdu, urządzeń umożliwiających lokalizację tego środka przewozu i planowaną trasę przejazdu. Po przywozie do miejsca przeznaczenia odbiorca potwierdza otrzymanie towaru i jego ilość. W celu realizacji tego obowiązku przewoźnik co do zasady musi wyposażyć środek transportu w lokalizator. Za brak lokalizatora i nieprzekazywanie danych nakładane są kary. Na podmiot wysyłający, podmiot odbierający albo na przewoźnika zostać mogą nałożone kary pieniężne również za niedokonanie aktualizacji zgłoszenia lub zgłoszenia innych danych niezgodnych ze stanem faktycznym. Aby zmniejszyć ryzyko kar cześć podmiotów wdrożyło odpowiednie procedury, które w sposób kompleksowy regulują zakres obowiązków poszczególnych osób w komunikowaniu się z SENT.

System SENT jest stosowany nie tylko w sytuacji konieczności zabezpieczania przewozu towarów akcyzowych. Stanowi on uzupełnienie wprowadzonych mechanizmów zabezpieczających. Stosując system SENT, Krajowa Administracja Skarbowa ma zawsze pełną wiedzę o tym, gdzie aktualnie znajduje się przesyłka i czy przewóz jest zgodny ze złożonym zgłoszeniem.
dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy