17.10.2021 r.
3 min

Refaktury i obowiązek podatkowy w VAT

Ekspert KIP

Skopiuj link
17.10.2021r.
3 min

Nie istnieje szczególna zasada określenia momentu powstania obowiązku przy refakturowaniu. Obowiązuje tu ogólna zasada, wyrażona w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, w myśl, której obowiązek podatkowy powstaje w dacie wykonania usługi (nie ma tu znaczenia moment wystawienia refaktury). Data ta będzie tożsama z dniem wykonania usługi dla pierwotnego wykonawcy, ponieważ moment wykonania usługi jest jeden – niezależnie od faktu, że usługa jest refakturowana. Oznacza to, że podatnik postępuje tak, jakby sam wykonywał tę usługę. W konsekwencji oznacza to konieczność złożenia korekty JPK za miesiąc wykonania usługi w celu wykazania w tym miesiącu refakturowanej usługi. Refaktura nie musi zawierać określenia „REFAKTURA”- jest to element fakultatywny, Refaktura powinna być wystawiana w terminie, w jakim wystawiane są faktury – ostatecznym terminem jest 15 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonana została usługa. Inne terminy szczególne, o których mowa w art. 106i ustawy o VAT, obowiązują również w przypadku wystawiania refaktur.

Podmiot świadczący (sprzedający) daną usługę nabytą we własnym imieniu, lecz na rzecz osoby trzeciej traktowany jest najpierw jako usługobiorca, a następnie jako usługodawca tej samej usługi. Przeniesienie ciężaru kosztów na inną osobę, nie może być zatem w żaden inny sposób potraktowane niż jako świadczenie usługi w tym samym zakresie. Świadczenie takich usług powinno zostać opodatkowane podatkiem od towarów i usług wg stawki właściwej dla danego rodzaju usług. Istnieje nawet możliwość doliczenia marży do refakturowanej usługi, z możliwością zastosowania tożsamej stawki, co na fakturze pierwotnej, w tym również obniżonej. Kluczowe jest udowodnienie przez podatnika, że odsprzedaje nabytą usługę w stanie niezmienionym, gdyż usługi nabyte nie podlegają żadnemu przetworzeniu lub modyfikacji. (podobne stanowisko m.in. w interpretacji o sygnaturze 0111-KDIB3-1.4012.332.2019.2.KO).

Ustawodawca rozszerzył również prawo do odliczenia podatku VAT przy refakturach, m.in. w ramach pakietu Slim Vat 1. Od stycznia 2021 roku istnieje możliwość odliczenia podatku VAT przy usługach noclegowych, które podlegają refakturowaniu. Trzeba jednak pamiętać o zasadzie odsprzedaży w stanie niezmienionym. Jeśli celem podatnika jest sprzedaż klientowi jednej kompleksowej usługi, w ramach której świadczeniem głównym jest np. usługa szkoleniowa, zaś nabywane usługi noclegowe stanowią jedynie usługi pomocnicze do świadczenia głównego to nie można tu mówić o odprzedaży usługi noclegowej opodatkowanej na podstawie w art. 8 ust. 2a ustawy, a więc według stawki obniżonej.

Organy podatkowe będą miały większe możliwości weryfikacji wystawionych refaktur, w momencie wejścia podatników do systemu podatkowego tzw. Krajowego systemu e-faktur, w którym każda refaktura również będzie musiała być wprowadzona przez podatnika do oprogramowania interfejsowego Ministerstwa Finansów. Przewidywana data rozpoczęcia obowiązkowego stosowania to 1 stycznia 2023 rok, w przyszłym roku tylko chętni podatnicy będą stosować KSF.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy