17.12.2021 r.
3 min

Ryczałt a typ działalności

Ekspert KIP

Skopiuj link
17.12.2021r.
3 min

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy ryczałtowej, w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2021 r., występuje w ustawie 8 stawek ryczałtu w wysokości: 17%, 15%, 12,5%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% oraz 2%. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie ma określonej jednej stałej stawki podatku. Uzależniona jest ona od faktycznie wykonywanych świadczeń i dostaw towarów. Jeżeli podatnik osiąga przychody opodatkowane różnymi stawkami, wysokość ryczałtu ustala się przy zastosowaniu stawki właściwej dla danego rodzaju działalności. Jeżeli jednocześnie podatnicy korzystają z odliczeń, to powinni dokonywać ich od każdego rodzaju przychodu w takiej proporcji, w jakiej poszczególne rodzaje przychodów opodatkowane różnymi stawkami pozostają w ogólnej kwocie przychodów.

Możliwe jest również stosowanie do osiąganych przychodów formy opodatkowania ryczałtem, w przypadku wykonywania usług zagranicą np. usługi budowlane. Jednak opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników, którzy osiągają w całości lub w części przychody m.in. z tytułu prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych oraz handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Nadal również obowiązuje i będzie obowiązywać w 2022 roku zasada, że jeżeli pracownik miałby świadczyć na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy usługi, które odpowiadałyby czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy, nie ma możliwości wybrania opodatkowania zarówno w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jak i tzw. podatkiem liniowym. Przychód z takich usług można opodatkować tylko na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Polski Ład wprowadza zmiany dla niektórych branż w zakresie obniżenia stawki ryczałtu. Obniżone zostaną stawki ryczałtu dla osób wykonujących zawody medyczne (np. lekarzy, pielęgniarki, ale też psychologowie czy fizjoterapeuci) oraz zawody techniczne, tj. architektów, inżynierów budownictwa, rzeczoznawców budowlanych z 15% na 14%. Jeszcze niższy będą mieć przedsiębiorcy z branży IT, obniżka z 15% do 12% przychodu. Nie zmieni się górna granica przychodów objętych ryczałtem tj. 2 miliona euro. Może on być stosowany również przez podatnika, który przy rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jego nie obejmuje limit 2 000 000 euro. Przedsiębiorca, który przekroczy ten limit w pierwszym roku nie traci prawa do ryczałtu.

W przypadku śmierci przedsiębiorcy objętego ryczałtem, może jego również stosować jego spadkobierca. Skutkiem śmierci podatnika w zakresie prawa podatkowego jest sukcesja prawna w dziedzinie opodatkowania tzn. przejęcie przez spadkobierców podatnika – podatkowych praw i obowiązków majątkowych, a także w określonych sytuacjach praw niemajątkowych.

Warto również pamiętać o możliwości rozliczenia straty z lat ubiegłych w rozliczeniu ryczałtowca. Przykładowo, jeśli podatnik objęty podatkiem liniowym w 2021 roku poniesie stratę podatkową, to przy zmianie formy opodatkowania w 2022 roku na ryczałt, może rozliczyć stratę poniesioną w roku ubiegłym od podstawy opodatkowania ryczałtem.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy