10.12.2021 r.
3 min

Schematy podatkowe w Polskim Ładzie

Ekspert KIP

Skopiuj link
10.12.2021r.
3 min

Problem, który dotyczy wielu przedsiębiorców zatrudniających pracowników, to termin wypłaty wynagrodzeń za grudzień. Zwykle są one płatne do 10 dnia następnego miesiąca, ale czy w tym roku tak musi być? Część firm zamierza wypłacić wynagrodzenia grudniowe w grudniu, aby stosować stare zasady związane z możliwością pomniejszenia podatku o składkę zdrowotną. Jeśli będą one wypłacone w styczniu to obejmują już je nowe przepisy a dodatkowo kadrowcy będą mieli problem z oprogramowaniem często niedostosowanym jeszcze do zmian.

W konsekwencji płatnik przyśpieszy termin wypłaty a tym samym zastosuje zasadę, która pozwala mu obniżyć zaliczkę na podatek PIT, gdyby przyjął zasadę standardową, tj. wypłata grudniowych wynagrodzeń w styczniu, płaciłby w części przypadków wyższą zaliczkę na podatek PIT. W art. 3 pkt 18 ordynacji podatkowej wskazane jest, że obniżenie wysokości zobowiązania podatkowego jest korzyścią podatkową. A więc w sytuacji, kiedy płatnik (kwalifikowany korzystający) wypełnia kryterium głównej korzyści i spełnia definicję ogólnej cechy rozpoznawczej ma obowiązek zgłoszenia na formularzu MDR-1 tego działania.

Uznanie transakcji za schemat podatkowy nie jest jednoznaczne z objęciem tego działania zakresem zastosowania klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania lub szczególnych regulacji przeciwdziałających unikaniu opodatkowania. Może zdarzyć się więc sytuacja, w której działanie takie jak szybsze wypłaty wynagrodzeń, które dokonywane jest w dominującej mierze z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych i nie spełnia kryterium „sztucznego sposobu działania” w rozumieniu klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, będzie polegało obowiązkowi przekazywania informacji o schematach podatkowych. Przepisy MDR mają szerszy zakres zastosowania niż przepisy nakierowane na zwalczanie unikania opodatkowania. Po dokonaniu zgłoszenia drogą elektroniczną Szef KAS w przypadku stwierdzenia schematu podatkowego jest zobligowany do nadania NSP, o czym informuje płatnika jako zgłaszającego. Informacja ta zawiera nadany NSP oraz zgłoszone dane. Szef KAS musi nadać NSP niezwłocznie, ale nie później niż w terminie 7 dni od daty zgłoszenia.

Temat wypłaty wynagrodzeń dla pracowników we wcześniejszym terminie to tylko jeden z przykładów możliwych korzyści podatkowych spełniających definicje schematów podatkowych. Podobna sytuacja może nastąpić przy przyśpieszeniu wypłat premii czy wynagrodzeń członków zarządu albo zmian w typie wypłacanych świadczeń z ZFŚS. Pytań jest sporo w zakresie identyfikacji schematu podatkowego, ale niestety nie przewidziano publikacji potwierdzenia nadania NSP w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów ani w Biuletynie Informacji Publicznej. Podatnicy więc, którzy mają podejrzenia co do występowania u nich schematu podatkowego również w zakresie działań realizowanych w ramach zmian podatkowych, nie mogą porównać swojej sytuacji z już zgłoszonymi schematami podatkowymi oraz z informacjami przekazywanymi przez inne podmioty.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy