18.03.2022 r.
3 min

Składki członkowskie a koszty uzyskania przychodu

Ekspert KIP

Skopiuj link
18.03.2022r.
3 min

Jednym z wyjątków od zasady niezaliczania do kosztów uzyskania przychodów składek w organizacjach, w których członkostwo jest fakultatywne, są składki na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw. Aby więc wydatek na opłacenie przedmiotowych składek na rzecz organizacji zrzeszającej przedsiębiorców/pracodawców mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, organizacja ta działać musi na podstawie odrębnej ustawy (właściwej ze względu na wskazaną w przepisie cechę przynależności do danej kategorii).

Organizacjami są zasadniczo te z nich, które ze swej natury mogą zrzeszać tylko przedsiębiorców i pracodawców, jak np. organizacje przewidziane w ustawie o rzemiośle, ustawie o izbach gospodarczych, ustawie o samorządzie zawodowym niektórych przedsiębiorców, czy też inne ustawy w tym międzynarodowe regulujące wyłącznie działalność organizacji przedsiębiorców i pracodawców. Obowiązkowe jest m.in. członkostwo lekarzy w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych w izbach pielęgniarek i położnych, farmaceutów w izbach aptekarskich, adwokatów, aplikantów adwokackich, radców prawnych, aplikantów radcowskich, notariuszy, doradców podatkowych, architektów czy inżynierów budownictwa, w odpowiednich organizacjach samorządu zawodowego.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 37 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa, z wyjątkiem:

  • składek organizacji spółdzielczych na rzecz związków rewizyjnych i Krajowej Rady Spółdzielczej, z tym, że górną granicę składki określi minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Spółdzielczej,
  • składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw – do wysokości łącznie nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 0,25% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Oznacza to, że podatnik nie jest uprawniony do zaliczenia w ciężar kosztów podatkowych składek członkowskich z tytułu uczestnictwa przykładowo w branżowych organizacjach z siedzibą na terytorium innych krajów UE,  działających na podstawie kodeksu spółek i stowarzyszeń obowiązujących w danym kraju, w ramach limitu dla składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, gdyż akty prawne na podstawie których działają ww. organizacje nie wypełniają zasady określonej w art. 16 ust. 1 pkt 37 lit. c ustawy o CIT, warunkującej możliwość skorzystania z wyjątku określonego w tym przepisie.

Członkostwo w takich organizacjach można oceniać w aspekcie możliwości osiągnięcia z tego tytułu przez podatnika przychodów, czy też zachowania lub zabezpieczenia ich źródła, jednak jednoznaczne postanowienia cytowanego przepisu przesądzają, że poniesione z tego tytułu składki nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy