11.07.2021 r.
2 min

Skutki podatkowe umorzenia subwencji z PFR

Ekspert KIP

Skopiuj link
11.07.2021r.
2 min

Chodzi o wsparcie z tarczy finansowej 1.0. Subwencje na utrzymanie przedsiębiorstwa w czasie epidemii koronawirusa dostało ponad 300 tys. firm. Polski Fundusz Rozwoju wypłacił im ponad 60 mld zł wsparcia.  Ministerstwo Finansów opublikuje rozporządzenie będące podstawą prawną do zwolnienia z podatku opisywanej subwencji lub stwierdzające zaniechanie poboru podatku. Zapowiedzi zostały zaprezentowane już w rządowej Aktualizacji Programu Konwergencji.

Mimo okresu wakacyjnego przedsiębiorcy muszą być czujni i śledzić publikowane akty prawne, tak aby na ich podstawie właściwie wyliczyć zaliczkę na podatek. Zastanawiające jest jak w takim razie mają być kwalifikowane wydatki sfinansowane z subwencji. Czy będą stanowiły koszty uzyskania przychodu według zasady ogólnej? Na odpowiedz na to pytanie musimy jeszcze chwilę poczekać.

Skoro Ministerstwo Finansów planuje zwolnić z opodatkowania umorzone subwencje to w konsekwencji również nie powinno nakazywać wyłączenia z kosztów uzyskania przychodu wydatków, zachowując przy tym zasadę neutralności w rozliczeniu podatkowym. Oczywiście wpłynie to niekorzystnie na stan finansów publicznych gdyż planowane zaniechanie poboru podatku od wartości umorzonych zobowiązań z tytułu subwencji finansowej generuje ujemny skutek budżetowy względem sytuacji, kiedy kwota umorzenia wliczana byłaby do podstawy opodatkowania.

Jednak wyjątkowa sytuacja , jaką spowodowała pandemia COVID nie może być porównywalna z przypadkami z lat ubiegłych, gdyż za czasów obowiązywania ustawy nie było innych kataklizmów na tak wielką skalę. Dlatego w imię interesu publicznego rozwiązanie przygotowywane przez ustawodawcę jest jedynym właściwym i pomocnym przedsiębiorcom w nadal niestabilnych gospodarczo czasach.

 

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy