- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- [email protected]
Zapraszamy do kontaktu
- BHP (1)
- Branża budowlana i deweloperska (2)
- Ceny transferowe (9)
- CIT (27)
- Delegowanie pracowników (5)
- Fakturowanie VAT (12)
- Gospodarka odpadami (14)
- Inwentaryzacja (1)
- IT dla Ciebie (8)
- JPK VAT (2)
- Kasy rejestrujące (5)
- Kontrole podatkowe (3)
- Ochrona sygnalistów (1)
- Ochrona środowiska (14)
- PIT (30)
- Podatek od nieruchomości (2)
- Podatek VAT w jednostkach sektora publicznego (3)
- Podatki (13)
- Podróże Służbowe (5)
- Polski Ład (11)
- Pracownicze Plany Kapitałowe (8)
- Prawo cywilne (7)
- Rachunkowość (5)
- Raportowanie schematów podatkowych (5)
- Rozwój osobisty (12)
- Split payment (3)
- Szkolenia dla ochrony zdrowia (8)
- Środki Trwałe (13)
- VAT (86)
- VAT dla Lasów Państwowych (1)
- VAT w branży budowlanej (2)
- VAT w obrocie międzynarodowym (8)
- VAT w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (1)
- Zarządzanie i rozwój (2)
- Zatrudnianie cudzoziemców (11)
- ZFŚS (3)
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym przewiduje, że sprzedaż ruchomych składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej, czyli np. firmowego samochodu, opodatkowana jest stawką ryczałtu w wysokości 3% wartości przychodu. Dotyczyć to będzie również sytuacji sprzedaży auta wykupionego wcześniej od leasingodawcy. Stawkę w tej wysokości stosuje się również do przychodu z odpłatnego zbycia, jeżeli wymienione wcześniej składniki majątku przed zbyciem zostały wycofane z tej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat.
Podatnik opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie rozpoznaje kosztów, nie może więc w rozrachunku uwzględnić nieumorzonej wartości środka trwałego. Pamiętać należy, że jest to podatek liczony od przychodu i tak wydaje się on atrakcyjniejszy niż np. 19% podatku liniowego liczonego od sprzedaży auta, kiedy wykup był po niewielkiej kwocie a dochód ze sprzedaży będzie dość wysoki plus wyższa składka zdrowotna od dochodu. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że przychód ze sprzedaży pojazdu wliczany jest do przychodów z całej działalności w danym roku na ryczałcie, a więc im wyższa kwota sprzedaży tym istnieje ryzyko wejścia w wyższy próg opłacania składki zdrowotnej.
Podatnik oczywiście może się zastanowić, czy nie wycofać samochodu z działalności gospodarczej, a następnie podarować członkowi najbliżej rodziny, który po pół roku od daty otrzymania darowizny go sprzeda. Odpłatne zbycie samochodu przez członka najbliższej rodziny dokonywane poza działalnością gospodarczą, będzie stanowić dla niego przychód podatkowy, tylko wówczas, jeżeli zostanie dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT. Po tym okresie przychód nie powstaje, a sprzedaż pojazdu pozostaje nieopodatkowana. Jednak jest to rozwiązanie bardziej ryzykowne z punktu widzenia kontroli organów podatkowych i właściwego uzasadnienia gospodarczego tej transakcji. (tj. darowizny i sprzedaży po pół roku).
dr Małgorzata Rzeszutekdoradca podatkowy
- Wypłata dywidendy w walucie a różnice kursowe więcej ›››
- Kiedy alkohol może być kosztem podatkowym? więcej ›››
- Rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w związku z udzielonym skontem więcej ›››
- Skutki podatkowe wypłaty środków pieniężnych z rachunku Indywidualnego Konta Emerytalnego więcej ›››
- Podatkowe rozliczenie dodatkowych bonusów dla klientów więcej ›››

