04.03.2013 r.
7 min

Sprzedaż gruntu na rzecz użytkownika wieczystego

Ekspert KIP

Skopiuj link
04.03.2013r.
7 min

Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się Gmina, która w dniu 9 lutego 2010 roku dokonała sprzedaży nieruchomości gruntowej na rzecz Spółki – użytkownika wieczystego. Spółka była użytkownikiem wieczystym gruntów od 1994 roku. Należność z tytułu sprzedaży z zaliczeniem wartości prawa użytkowania wieczystego stanowiła kwotę netto 597.000, plus podatek VAT 131.340 zł. Znajdujące się na nieruchomości budynki, stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności i nie były przedmiotem transakcji.

W dniu 12.10.2012 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o skorygowanie faktury VAT dotyczącej sprzedaży gruntu uzasadniając, iż zarówno oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste jak i sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntów są uznawane za dostawę towarów.

Zdaniem Gminy czynność przeniesienia prawa własności na rzecz jej dotychczasowego użytkownika wieczystego stanowi dostawę towarów – art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT. Strona w zamian za dokonanie powyższej dostawy otrzymała określoną kwotę, co stanowi o odpłatnej dostawie. Gmina dokonała sprzedaży gruntu na rzecz użytkownika wieczystego, naliczając podatek od czynności według stawki podstawowej 22%, gdyż grunt ten jest gruntem zabudowanym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał stanowisko Gminy za nieprawidłowe. Wątpliwości Gminy dotyczą tego, czy przy sprzedaż wskazanej nieruchomości gruntowej na rzecz jej użytkownika wieczystego powinna być opodatkowana podatkiem VAT. Odnosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy należy stwierdzić, iż dostawą towaru w rozumieniu przepisów ustawy było w niniejszej sprawie ustanowienie na rzecz użytkownika prawa użytkowania wieczystego nieruchomości.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Okoliczności przedmiotowej sprawy wskazują, iż przeniesienie prawa do rozporządzania nieruchomościami jak właściciel nastąpiło w chwili ustanowienia na rzecz użytkownika prawa wieczystego użytkowania nieruchomości. Zauważyć przy tym należy, iż w przypadku, gdy nieruchomości będące przedmiotem sprzedaży zostały oddane w użytkowanie wieczyste przed dniem 1 maja 2004 r., do ustanowienia tego prawa doszło w okresie obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.), na mocy której czynność ustanowienia użytkowania wieczystego nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając powyższe na względzie, sprzedaż przez Gminę nieruchomości gruntowej na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego nieruchomości, będącej w istocie przekształceniem prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości stanowi jedynie zmianę tytułu prawnego do nieruchomości, natomiast nie wpływa na „władztwo rzeczy”, które podatnik już uzyskał w dacie przeniesienia prawa użytkowania wieczystego (z tą bowiem chwilą użytkownik ten otrzymał prawo do faktycznego dysponowania nieruchomością, jak gdyby był jej właścicielem) i nie może być traktowana jako sprzedaż tego samego towaru. Zatem przedmiotowa sprzedaż nie może być traktowana jako ponowna dostawa tej samej nieruchomości, bowiem już doszło do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. W konsekwencji zbycie nieruchomości gruntowej na rzecz jej dotychczasowego użytkownika wieczystego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, sprzedaż prawa własności nieruchomości gruntowej na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego tej nieruchomości gruntowej nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy ani żadnej innej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W praktyce znajdują się sytuacje, gdy po wystawieniu faktury VAT następują zdarzenia gospodarcze mające wpływ na treść pierwotnej faktury lub faktura zawiera błędy. W takiej sytuacji ustawodawca wskazuje na możliwość skorygowania takiej faktury poprzez wystawienie faktury korygującej.

Ustawodawca przewidział w przepisach możliwość skorygowania faktur – przepis § 13 i § 14 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360).
Zgodnie z § 13 ust. 1 ww. rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

W myśl § 14 ust. 1 rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Ze wskazanych przepisów wynika, że jeżeli po wystawieniu faktury VAT wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik wystawia w takim przypadku fakturę korygującą. Zatem faktura korygująca wystawiana jest w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu.

A zatem, co do zasady, korygowanie treści pierwotnie wystawionej faktury VAT powinno nastąpić przez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej.

Gmina w opisie stanu fatycznego wskazała, że należność z tytułu sprzedaży z zaliczeniem wartości prawa użytkowania wieczystego stanowiła kwotę netto 597.000, plus podatek VAT 131.340 zł. W dniu 12.10.2012 Spółka zwróciła się z wnioskiem o skorygowanie faktury VAT dotyczącej sprzedaży gruntu.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony opis stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż jak już wcześniej wskazano sprzedaż prawa własności nieruchomości gruntowej na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego tej nieruchomości gruntowej nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Również uregulowanie przez dotychczasowego użytkownika wieczystego ustalonej kwoty należnej, nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w sytuacji gdy oddanie w wieczyste użytkowanie nastąpiło w okresie do 30 kwietnia 2004 r. Ponieważ Gmina potraktowała przedmiotową sprzedaż jako czynność opodatkowaną podatkiem VAT, zatem chcąc dokonać prawidłowego rozliczenia podatku należnego z tytułu tej sprzedaży winna skorygować fakturę dokumentującą ww. czynność, poprzez wystawienie korekty faktury, która będzie zawierać prawidłowe dane we wszystkich pozycjach faktury, w tym również kwotę podatku należnego.

Zobacz szkolenie: