17.10.2011 r.
2 min

Stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie barier podatkowych – brak regulacji dotyczących grup podatkowych w ustawie o VAT

Ekspert KIP

Skopiuj link
17.10.2011r.
2 min

W ocenie Ministerstwa Finansów wprowadzenie możliwości rejestracji – jako jednego podatnika – grupy podmiotów powiązanych ze sobą finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, którą przewiduje art. 11 dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L 347 z 11.12.2006 r., str. 1, z późn. zm.), ma charakter wyłącznie fakultatywny. Jednocześnie Ministerstwo Finansów podkreśliło, że wprowadzenie takiej regulacji może doprowadzić do powstania negatywnych skutków budżetowych nie tylko w związku z nieopodatkowaniem transakcji dokonywanych w grupie (szczególnie w przypadku grup z udziałem podmiotów nieposiadających pełnego prawa do odliczenia), ale także z powodu możliwych nadużyć, m.in. w zakresie unikania opodatkowania. Dodatkowo, na co wskazuje Komisja Europejska w wydanym w dniu 2 lipca 2009 r. Komunikacie Komisji do Rady i Parlamentu Europejskiego, COM(2009) 325, ze względu na korzyści, jakie niektórzy podatnicy mogą odnieść w związku z wprowadzeniem grupowej rejestracji VAT, instytucja ta (ang. a VAT grouping scheme) może być sprzeczna z zasadą neutralności oraz może stanowić źródło konkurencji podatkowej między państwami członkowskimi. Ponadto, w wyniku istniejących obecnie – wskazywanych w ww. dokumencie – różnic między krajowymi systemami grup VAT, przyjęte praktyczne rozwiązania w poszczególnych państwach członkowskich mogą mieć potencjalny (negatywny) wpływ na rynek wewnętrzny i na podstawowe zasady dotyczące wspólnotowego systemu VAT. Biorąc pod uwagę powyższe, Komisja nie wyklucza konieczności przeprowadzenia działań mogących polegać na zaproponowaniu konkretnych zmian do art. 11 ww. dyrektywy 2006/112/WE lub też na doprowadzeniu – przy użyciu innych środków – do bardziej jednolitego i neutralnego pod względem podatkowym zastosowania obecnych przepisów. Reasumując, należy stwierdzić, iż w chwili obecnej przyjęcie ww. rozwiązania w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) nie jest rekomendowane.

Zważywszy jednak na korzyści grupowej rejestracji dla celów VAT, na które również wskazuje wspomniany Komunikat, polski ustawodawca nie wyklucza rozważenia możliwości wprowadzenia takiej instytucji w przyszłości.

Źródło: www.mf.gov.pl