24.12.2012 r.
7 min

Terminy wystawiania faktur dokumentujących eksport usług

Ekspert KIP

Skopiuj link
24.12.2012r.
7 min

W obecnych przepisach najpóźniejszym terminem wystawiania faktur przy „eksporcie” usług na rzecz podatników z UE, jak i podatników spoza UE jest moment powstania obowiązku podatkowego dla tych transakcji. Wynika to z § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360). Przepis ten wskazuje bowiem szczególny termin wystawiania faktur również dla transakcji wymienionych w art. 19 ust. 19a ustawy o VAT.

Zgodnie z 19a ustawy o VAT w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usług, z tym że:

  • usługi, dla których, w związku z ich świadczeniem, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, do momentu zakończenia świadczenia tych usług;
  • usługi świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których, w związku z ich świadczeniem, w danym roku nie upływają terminy rozliczeń lub płatności, uznaje się za wykonane z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tych usług.

Jak wynika z cytowanego wyżej przepisu odnosi się on do usług stanowiących import usług, jednakże w myśl art. 109 ust. 3a ustawy o VAT podatnicy świadczący usługi, których miejscem świadczenia nie jest terytorium kraju, są obowiązani w prowadzonej ewidencji podać nazwę usługi, wartość usługi bez podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, uwzględniając moment powstania obowiązku podatkowego określany dla tego rodzaju usług świadczonych na terytorium kraju. W przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 ust. 19a i 19b. Oznacza to, że przepis art. 19 ust. 19a określający moment powstania obowiązku podatkowego dla usług do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT znajduje zastosowanie zarówno do importu, jak i „eksportu” usług.

Tak więc w obecnych przepisach przy „eksporcie” usług do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT fakturę wystawia się najpóźniej z momentem wykonania takiej usługi (z momentem powstania obowiązku podatkowego – § 11 ust. 1 rozporządzenia fakturowego), jednakże fakturę taką można wystawić nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego (przed wykonaniem usługi – § 11 ust. 2 ww. rozporządzenia).

Należy również podkreślić, że w obecnych przepisach normodawca nie dokonuje rozróżnienia w terminach wystawiania faktur pomiędzy „eksportem” usług dokonywanym na rzecz podatników z UE, jak i spoza UE.

Od 1 stycznia 2013 r. terminy na wystawienie faktur przy „eksporcie” usług zmienią się w istotny sposób.

W § 11 ust. 1 rozporządzenia fakturowego uchylona zostaje ta część przepisu, która obecnie odnosi się do terminu wystawiania faktur przy „eksporcie” usług. Zostaje natomiast wprowadzony nowy przepis § 9 ust. 5 pkt 1 ww. rozporządzenia, zgodnie z którym w przypadku świadczenia usług, dla których miejscem świadczenia jest miejsce określone w art. 28b ustawy na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych dla podatku od wartości dodanej lub obowiązanych do takiej identyfikacji, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę.

Normodawca wprowadza przepis, który reguluje wystawianie faktur przy transakcjach stanowiących „eksport” usług. Termin ten (nie późniejszy niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę) jest zdecydowanie korzystniejszy dla podatników w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów, bowiem aktualne przepisy obligują podatników do wystawiania faktur najpóźniej z dniem wykonania usługi (tj. powstania obowiązku podatkowego). Niejednokrotnie zdarza się, że podatnicy nie wiedzą o wykonanej usłudze np. usłudze transportowej, a są zobowiązani do wystawienia faktury najpóźniej z momentem jej wykonania. W tej części zmianę przepisów należy ocenić pozytywnie. Jednakże nierozstrzygnięte pozostaje w jakim celu normodawca różnicuje moment wystawiania faktur przy „eksporcie” usług na rzecz podatników z UE i spoza UE. Wskazać należy, że § 9 ust. 5 pkt 1 nowelizowanego rozporządzenia skierowany jest do podatników, którzy świadczą usługi na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych dla podatku od wartości dodanej lub obowiązanych do takiej identyfikacji, na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Przepis ten dotyczy wyłącznie świadczonych usług na rzecz podmiotów z UE. Nie dotyczy natomiast (w przeciwieństwie do obecnego § 11 ust. 1 rozporządzenia) usług świadczonych na rzecz podatników spoza UE. Jaki będzie w 2013 roku termin wystawiania faktur dokumentujących „eksport” usług, gdy ich nabywcą będzie podatnik spoza UE. Jedynym przepisem mogącym mieć zastosowanie w takich przypadkach będzie przepis § 9 ust. 1 ww. rozporządzenia. W jego myśl fakturę wystawia się nie później niż 7. dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Należy więc jednoznacznie podkreślić, że od 1 stycznia 2013 r. termin na wystawienie faktur dokumentujących „eksport” usług wskazanych w art. 28b ustawy o VAT zmieni się w zależności do miejsca siedziby nabywcy. Jeżeli będzie to podmiot z UE zastosowanie znajdzie § 9 ust. 5 pkt 1 rozporządzenia fakturowego. Jeżeli będzie to podatnik spoza UE podstawę prawną do wystawienia faktur stanowić będzie § 9 ust. 1 ww. rozporządzenia.

Trudno dociec jaki jest powód zróżnicowania terminów wystawiania faktur we wskazanych wyżej sytuacjach. Z analizy wcześniejszych projektów do rozporządzenia można wnosić, że jest to niezamierzona regulacja ponownie komplikująca podatnikom dokumentowanie wskazanych wyżej transakcji.

Zobacz szkolenie: