03.09.2012 r.
6 min

Towary używane opodatkowane od stycznia 2013 r.

Ekspert KIP

Skopiuj link
03.09.2012r.
6 min

Konsekwencją zmiany art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług jest rezygnacja z pojęcia „towar używany” dla celów art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług. Oznaczać to będzie, że od 1 stycznia 2013 r. nie będzie istotne czy podatnik używał towar przez okres ponad pół roku, czy też przez okres krótszy niż pół roku. Aby zastosować zwolnienie od podatku istotne stanie się to, czy podatnik sprzedawany towar wykorzystywał wyłącznie na cele działalności zwolnionej oraz to, czy przy nabyciu, imporcie, wytworzeniu sprzedawanego towaru nie miał możliwości odliczenia podatku naliczonego.

Jeżeli podatnik nie spełni obu powyższych warunków towar będzie opodatkowany w momencie jego sprzedaży. Jeśli więc podatnik nabył (również w ramach importu), wytworzył towar w stosunku do którego miał pełne lub częściowe prawo do odliczenia podatku naliczonego, a później towar wykorzystywał na cele działalności zwolnionej towar będzie musiał zostać opodatkowany. W sytuacji, w której podatnik nabył (również w ramach importu), wytworzył towar w stosunku do którego nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, a towar był wykorzystywany na cele działalności zwolnionej i opodatkowanej, bądź wyłącznie na cele działalności opodatkowanej podatnik będzie zobowiązany taki towar opodatkować. Nieopodatkowane (czyli zwolnione od podatku) będą wyłącznie te towary przy nabyciu (również w ramach importu), wytworzeniu których podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, a towary te służyły podatnikowi wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych od podatku.

W konsekwencji tej zmiany towary, które obecnie zalegają w magazynach podatników jako towary niepotrzebne, mogące być obecnie zliczone to towarów używanych, przy nabyciu których podatnicy nie mieli prawa do odliczenia podatku naliczonego do końca 2012 r. roku mogą być sprzedane jako zwolnione od podatku, po zmianie przepisów staną się opodatkowane jeżeli w trakcie ich używania podatnicy, choćby na chwilę używali ich do wykonywania czynności opodatkowanych.

Warto więc podjąć decyzję, czy towary (przy nabyciu których podatnicy nie mieli prawa do odliczenia podatku naliczonego, a były używane do działalności opodatkowanej) powinny zostać sprzedane jeszcze w 2012 roku jako zwolnione od podatku, czy też mogą być sprzedane po 2012 roku jako towary opodatkowane.

W pierwszym przypadku sprzedaż spowoduje obniżenie ceny o podatek VAT dla potencjalnego kontrahenta, powodując jednak pogorszenie struktury sprzedaży istotnej dla rozliczania podatku naliczonego. W drugim przypadku (sprzedaż po 2012 r.) towary takie będą opodatkowane. Doliczenie do nich podatku VAT spowoduje zmniejszenie ich cenowej atrakcyjności, jednak będą powodować poprawę owej struktury sprzedaży w celu rozliczania podatku naliczonego. Wyboru dokona każdy z podatników indywidualnie.

Nie wiadomo niestety jaki będzie los samochodów osobowych po zmianie przepisów. Obecnie na podstawie § 13 ust. 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 ze zm.) obowiązującego od dnia 6 kwietnia 2011 r., zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy nabyciu tych samochodów i pojazdów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50% lub 60% kwoty podatku określonej w fakturze nie więcej jednak niż odpowiednio 5000 zł lub 6000 zł, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy.

Trudno odpowiedzieć na pytanie, czy zostanie utrzymane analogiczne zwolnienie w zmienionych. Jednakże skoro większość zmian w ustawie o VAT polega na ścisłym przeniesieniu przepisów z dyrektywy do ustawy, to należy sądzić, że powyższe zwolnienie, aktualnie zawarte w § 13 ust. 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, nie zostanie przedłużone. W konsekwencji samochody osobowe sprzedawane w przyszłym 2013 roku byłyby opodatkowane od całej wartości ich sprzedaży.

Warto również zauważyć, że będzie istniał problem podmiotów publicznych (np. urzędów gmin), które nabywały towar do działalności niepodlegającej opodatkowaniu (np. do celów urzędowych), a następnie po zmianie przepisów towar taki chciałyby sprzedać. Literalna wykładnia art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT wskazuje, że towary takie powinny być opodatkowane, gdyż nie były wykorzystywane na cele działalności zwolnionej, lecz niepodlegającej opodatkowaniu. W mojej ocenie można jednak argumentować, że towary takie będą sprzedawane przez takie podmioty poza działalnością gospodarczą i nie będzie do nich miał zastosowania art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Skoro nie będą podatnikami w stosunku do tych czynności, nie będą również musiały takich towarów opodatkowywać.

Zobacz szkolenie: