11.07.2021 r.
2 min

Transakcje pieniężne powyżej limitu ustawowego a skutki podatkowe

Ekspert KIP

Skopiuj link
11.07.2021r.
2 min

Sądy administracyjne w wydawanych wyrokach bardziej precyzyjnie odnoszą się do skutków podatkowych płatności gotówkowych. W niedawno wydanym wyroku NSA stwierdził, że w przypadku dokonywania wielu płatności na podstawie jednej umowy np. dzierżawy zawartej między przedsiębiorcami, od momentu przekroczenia przez sumę tych płatności kwoty 15 tys. zł, podatnik stosownie do art. 19  ustawy Prawo Przedsiębiorców (Dz.U. z 2021 r. poz. 162 ze zm.) ma obowiązek dokonywać płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego a niewykonanie tego obowiązku powoduje, że wydatki te nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.( Wyrok z 19.2.2021 r., II FSK 2704/18).

Jakie wnioski można wysnuć z wyroku NSA? Przede wszystkim ten, iż pojęcie jednorazowej transakcji nie może być utożsamiane z pojęciem pojedynczej płatności, gdyż jest ogólna wartość należności określona w umowie łączącej przedsiębiorców. Sąd zwrócił uwagę na istotne rozgraniczenie między umowami zawartymi na czas określony i nieokreślony, w pierwszym przypadku jednorazowa wartość transakcji wynika wprost z samej umowy, natomiast w drugim uzależniona od czasu trwania umowy, a ten – aż do chwili jej zakończenia – nie jest znany. W takim przypadku pojęcie jednorazowej wartości transakcji odnosi się do poszczególnych okresów rozliczeniowych, za które przysługuje wynagrodzenie. W rezultacie przedsiębiorca płacący miesięcznie czynsz np. w kwocie 3 tys. zł, może uiszczać tę należność w gotówce, bez narażania się na konsekwencje wynikające z art. 22p ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, stanowisko sądu administracyjnego, które jest w tej sprawie zgodne ze stanowiskiem organów podatkowych, podatnik ma obowiązek dokonywać płatności czynszu za pośrednictwem rachunku płatniczego a niewykonanie tego obowiązku z mocy prawa wywołuje skutek określony w art. 22p ust. 1 ustawy PIT (czyli wyłączenie z kosztów podatkowych). Limit ustawowy, biorąc pod uwagę wzrost cen utrzymujący się od dłuższego czasu, nie jest limitem zbyt wysokim dlatego Ministerstwo Finansów powinno zastanowić się nad jego podwyższeniem. Na razie prace w tym temacie nie zostały rozpoczęte.

 

dr Małgorzata Rzeszutek

doradca podatkowy