06.05.2021 r.
6 min

Ujęcie przez nabywcę korekty za media - cz. 2

Ekspert KIP

Skopiuj link
06.05.2021r.
6 min

Objaśnienia te rozstrzygają pewne kwestie nie ujęte w pierwotnym projekcie Objaśnień dot. Slim VAT. Jedną z takich kwestii jest moment ujęcia przez nabywcę faktury korygującej dotyczącej zmniejszenia podatku naliczonego z tytułu nabycia mediów (energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego, usług dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, usług dystrybucji gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 24-37, 50 i 51 załącznika nr 3 do ustawy o VAT).

Dwa miesiące temu napisałem tekst odnoszący się do tej tematyki: „Ujęcie przez nabywcę korekty za media”. Doszedłem w tym tekście do całkiem odmiennych wniosków niż Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych. Dlatego chciałem przedstawić punkt widzenia Ministra Finansów tym bardziej, że wydaje się być korzystny dla podatników.

Minister Finansów pisze: „W przypadku korekty faktury dotyczącej transakcji określonych w art. 29a ust. 15 pkt 3 ustawy o VAT, tj. nabycia energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego, usług dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, usług dystrybucji gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 24-37, 50 i 51 załącznika nr 3 do ustawy – także obowiązek zmniejszenia kwoty podatku naliczonego powstaje podobnie jak dotychczas, w rozliczeniu za okres, w którym nabywca może zapoznać się z wysokością obniżki, rozumianą w art. 86 ust. 19a ustawy o VAT jako uzgodnienie warunków korekty i ich spełnienie (zazwyczaj dopiero w momencie otrzymania faktury korygującej).”

Co wynika z lakonicznych wyjaśnień Ministra. Wynika to, że obowiązek zmniejszenia podatku naliczonego z tytułu faktury korygującej „media” będzie następował „jak dotychczas”, czyli w okresie „w którym nabywca może zapoznać się z wysokością obniżki, rozumianą w art. 86 ust. 19a ustawy o VAT jako uzgodnienie warunków korekty i ich spełnienie”. Upraszczające i nowatorskie spojrzenie Ministra Finansów na skomplikowane przepisy rozwiązuje wszystkie węzły gordyjskie (choć węzeł był jeden) mimo, że regulacje prawne nie wskazują na takie rozwiązanie.

Zgodnie z art. 86 ust. 19a ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2021 r.: w przypadku obniżenia podstawy opodatkowania, o którym mowa w art. 29a ust. 13, lub stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze, o którym mowa w art. 29a ust. 14, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług zostały uzgodnione z dostawcą towarów lub usługodawcą, jeżeli przed upływem tego okresu rozliczeniowego warunki te zostały spełnione. W przypadku gdy warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług zostały spełnione po upływie okresu rozliczeniowego, w którym warunki te zostały uzgodnione, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym warunki te zostały spełnione. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

Żaden fragment wskazanej wyżej regulacji nie wskazuje na możliwość skorygowania podatku naliczonego z momentem otrzymania faktury korygującej. Minister Finansów uważa jednak, że korekta z tytułu mediów powinna być ujęta „w rozliczeniu za okres, w którym nabywca może zapoznać się z wysokością obniżki, rozumianą w art. 86 ust. 19a ustawy o VAT jako uzgodnienie warunków korekty i ich spełnienie”.

To cenna uwaga Ministra. Podatnicy, którzy kiedykolwiek ujmą fakturę korygującą zmniejszającą podatek naliczony (niekoniecznie dotyczącą mediów) w okresie otrzymania korekty, a nie w okresie spełnienia warunków korekty mogą powoływać się na tak awangardowe podejście i twierdzić, że zapoznanie się z wysokością obniżki należy rozumieć w świetle art. 86 ust. 19a ustawy o VAT jako uzgodnienie warunków korekty i ich spełnienie. Skoro żadna część przepisu nie odnosi się do ujmowania faktur korygujących podatek naliczony dotyczący mediów, to dlaczego wyjaśnień Ministra Finansów nie można potraktować jako uniwersalny wzorzec dla korekt również przy innych transakcjach?

Niestety Minister Finansów w ostatniej części wskazanego wyżej akapitu zastrzega, że uzgodnienie warunków korekty i ich spełnienie następuje „zazwyczaj dopiero w momencie otrzymania faktury korygującej”. Pozostaje więc doza niepewności. Możesz podatniku skorygować podatek z tytułu mediów w okresie otrzymania faktury korygującej, ale może być inaczej, gdy uzgodnienie warunków korekty i ich spełnienie nie następuje „zazwyczaj dopiero w momencie otrzymania faktury korygującej”. Rozstrzygnięcie, czy uzgodnienie warunków korekty i ich spełnienie nastąpiło z momentem otrzymania faktury korygującej, czy też w innym okresie (co jak widać z ww. wyjaśnień jest zdaniem Ministra Finansów możliwe) będzie rozpatrywane w trakcie kontroli podatkowej.

Wojciech Zajączkowski